piątek, 4 grudnia 2020

Natalie Munday - "Mój pierwszy zegar. Akademia mądrego dziecka"


Autor: Natalie Munday

Tytuł: Mój pierwszy zegar. Akademia mądrego dziecka

Wydawnictwo: HarperKids

Rok wydania: 2020

Liczba elementów: 10

Wiek: 3-7 lat

Ocena: 10/10

Opis:

Ta zabawna książeczka jest doskonałym wprowadzeniem do rozmów o czasie. Przyłącz się do czwórki przyjaciół, zobacz, jak wygląda ich typowy dzień, i dopasuj godziny na zegarach. Oprócz ruchomego zegara dzieci znajdą w środku dodatkowe zadania i zagadki, które pomogą ćwiczyć spostrzegawczość.

Recenzja:

Nauka korzystania z zegarka to nie taka prosta sprawa. To niby tylko dwie wskazówki, ale przecież poza ich ułożeniem na tarczy dziecko musi zapamiętać wiele innych rzeczy. Bo przecież siódma może być rano i wieczorem. No właśnie - a siódma czy dziewiętnasta? Kiedy ma się kilka lat, te sprawy wcale nie są takie oczywiste. Dobrze i ciekawie skonstruowana publikacja w takiej tematyce może pomóc w oswajaniu i nauce tej skomplikowanej umiejętności. A taką publikacją jest właśnie "Mój pierwszy zegar. Akademia mądrego dziecka".

Pomysł na książkę jest taki, że poznajemy grupę zwierzęcych przedszkolaków, ich nauczyciela oraz niektórych członków rodziny. Przyglądamy się tej sympatycznej grupce od samego rana, kiedy wstają i jedzą śniadanie, aż do wieczora, gdy przychodzi pora na sen. Ale to nie tak, że jedynie obserwujemy, jesteśmy raczej ich towarzyszami - odpowiadamy na ich pytania, liczymy z nimi i wykonujemy inne ciekawe i rozwijające malucha zadania. A przede wszystkim przesuwamy wskazówki na zegarze, który znajduje się po lewej stronie. Na każdej stronie tekst w ramce pomaga nam w tym, informując, gdzie powinna znaleźć się krótka, a gdzie długa wskazówka, by otrzymać daną godzinę. Z młodszymi dziećmi możemy operować pełnymi godzinami, ze starszymi utrudnić sobie sprawę i zmieniać podane przykłady.


Nauka korzystania z zegara i odczytywania godzin to jedno, ale z tą książką kształcimy u dziecka także inne umiejętności - utrwalamy kolory, uczymy się liczyć , rozpoznajemy liczby aż do 12, poznajemy litery, bo każde zwierzę ma imię na taką samą literę jak gatunek, do którego należy. Mamy zatem na przykład Żyrafę Żanetę czy Krokodyla Karola. 

Pozostaje jeszcze kwestia samej formy. Ta książka naprawdę zachwyca wykonaniem - mamy zegar z ruchomymi wskazówkami, wielką dziurę na jednej z rozkładówek, przyjemną grafikę i grube, kartonowe strony. Naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Zdecydowanie polecam!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

1 komentarz:

 1. Przed nami nauka godzin, to dość trudne będzie, pamiętam o swoich początkach. Świetnie że pojawiają się tak przyjemne i zabaene publikacje, które pomagają w nauczę o czasie.
  BBardzo ciekawie i pomysłowo skonstruowana publikacja, która przygotuję dziecko i oswoi z dość trudna umiejętnością jaką jest posługiwanie się czasem.
  Fajny pomysł z "podglądanie" grupy przedszkolaków, ich harmonogramu dnia, a przy okazji i uczestniczenie w nim, poprzez odpowiadanie na pytania, liczenie i wykonywanie zadań oraz przesuwanie wskazówkami zegara.

  Forma książeczki jest świetna. Myślę że największe w niej zainteresowanie będzie wzbudzać zegar i jego wskazówki. Ta publikacja to idealny przykład nauki przez zabawę. Bardzo nam się podoba.
  Dziękuję za recenzje

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń