niedziela, 17 stycznia 2021

Elżbieta i Witold Szwajkowscy - "Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki do zabaw dla maluszków"


 
Autorzy: Elżbieta i Witold Szwajkowscy 
Ilustracje: Agnieszka Ulatowska
Tytuł: Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki do zabaw dla maluszków 
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 14.10.2020 
Liczba stron: 96
Wiek: 1-3 lat
Ocena: 9/10 

Opis: 
 
 Każdy zna rymowanki: Idzie rak nieborak…, Tu sroczka kaszkę warzyła czy Idzie kominiarz po drabinie.

Takie zabawy przygotowują dziecko do komunikacji werbalnej i słuchania ze zrozumieniem, kształtują poczucie rytmu i rymu, przybliżają dziecku nazwy części ciała i budują świadomość jego schematu. Wdrażają do liczenia i poznawania liczebników, czasowników i innych części mowy.

Z uwagi na walory i wartość edukacyjną takich zabaw, w książce znajdują się nowe zabawy i wierszyki, które powiększą istniejący już kanon. Wzbogacą one proces budowania więzi i relacji z dzieckiem oraz przysporzą wiele radości dzieciom i rodzicom.
 
Recenzja:
 
Wierszyki i rymowanki, które znają wszyscy i przekazują je sobie z pokolenia na pokolenie to fantastyczna sprawa. Dzieci uwielbiają te króciutkie wersy i wykonywanie gestów z nimi związanych. Idzie rak nieborak zawsze wywołuje u nich mnóstwo śmiechu. Przyszła pora poznać nowe tego typu teksty. Idą mrówki po brzuszku... to zbiór wielu wierszyków, które umożliwiają wspaniałą zabawę z maluchami. Czy wśród nich znajdzie się taki, który przyjmie się równie dobrze, jak te znane nam od lat? Ja nie miałabym nic przeciwko temu. Już pierwszy z nich zawładnął moje myśli i ciągle rozśmieszam nim mojego synka. Reszta też otwiera przed nami mnóstwo możliwości i ponadto przyczynia się do zacieśniania więzi rodzinnych poprzez wspólne spędzanie czasu. Jeśli brakuje wam pomysłów, w jaki sposób zabawić swojego malucha, w tej książce znajdziecie mnóstwo inspiracji, a korzystając z nich pozytywnie przyczynicie się do jego rozwoju.


Uwielbiam te wspólne chwile z moim maluszkiem, gdy razem śmiejemy się podczas zabawy. Na poprawę humoru wystarczy zrobić mu rowerek z nóżek lub wyrecytować jakiś wierszyk, wykonując przy tym odpowiednie gesty. Tak niewiele potrzeb, by sprawić radość dwulatkowi. Dlatego też byłam bardzo ciekawa tej książki, a raczej jej zawartości. Nie mogłam się doczekać, kiedy przetestujemy znajdujące się w niej wierszyki. Tyle dobroci w jednym miejscu, tyle nowych możliwości i tyle okazji do radosnego śmiechu. Pomimo tego, że takie aktywności przeznaczone są z założenia dla tych najmłodszych pociech, to jeśli chcecie nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować je także na tych starszych i... śmiać się razem z nimi do rozpuku. Mając te wierszyki pod ręką można szybko zabawić nimi dzieci i z radością patrzeć, jak ogromną radość im to sprawia.

BOBASEK W PASKI
 
Leży sobie mój bobasek - 
namaluję na nim pasek!
teraz drugi, trzeci, czwarty,
jeszcze piąty - to nie żarty!
W paski nóżki, rączki obie
i z bobaska zebrę zrobię.
Pod paskami widać żebra!
To bobasek mój czy zebra?
 
Publikacja składa się z dwóch części. W jednej znajdziemy wierszyki do zabaw kontaktowych, a w drugiej - do zabaw ruchowych. Po krótkim wstępie od autorów, w którym tłumaczą cel i korzyści z owych aktywności, możemy przejść do zapoznawania się z rymowankami. Są wśród nich i takie kilkuwersowe oraz znacznie dłuższe. Niemal wszystkie szybko wpadają w ucho i są łatwe do zapamiętania. Ich treść nawiązuje między innymi do części ciała i codziennych rytuałów, jak na przykład kąpiel. Ponadto są pełne różnych zwierzątek i przedmiotów, które uwielbia każde dziecko. Czy ta mnogość wierszy zachwyci malucha i sprawi, że pokocha on zabawy z nimi związane? Oczywiście, tak z pewnością się stanie, aż w końcu rodzice będą znali niektóre z nich na pamięć. Wtedy można będzie je użyć w każdej awaryjnej sytuacji, gdy chcemy rozweselić ogarniętą smutkiem dziecięcą twarzyczkę. Wierszyki te ułatwiają rodzicom także przekazywanie wiedzy i pomagają sprawić, by nawet ubieranie się, czy wizyta u lekarza, nabrało innego, zabawniejszego wymiaru.
  
Książka ma nieco większy format niż zeszyt A5 i została wydana w twardej oprawie. Przy każdym z wierszyków znajdziemy opis i wskazówki, w jaki sposób wykorzystać go do zabawy z dziećmi. Został on napisany mniejszą czcionką. Ilustracje mają niezwykle staranny styl i ciekawe zestawienie kolorystyczne. Nawiązują kolejno do każdego wiersza z osobna. Jeśli lubicie rymowanki a zarazem wierszyki, które urozmaicą wasze zabawy ruchowe i kontaktowe, ta publikacja na pewno was nie zawiedzie. Warto dodać, że taki sposób spędzania czasu wpływa korzystnie na samopoczucie maluchów, ale także na ich rozwój, między innymi przygotowują je do komunikacji słownej i umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Szereg korzyści płynących z tych wierszy i frajda, którą dają sprawia, że są one wyjątkowe i wnoszą radość w naszą codzienność, jednocześnie wspierając rozwój dzieci. Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki do zabaw dla maluszków to zbiór niezwykłych rymowanek, które pokochają wszystkie dzieci, a także ich rodzice. Szybko wpadają w ucho, są łatwe do zapamiętają i umożliwiają świetną zabawę. Na pewno się w nich zakochacie!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zielona Sowa

5 komentarzy:

 1. Fajna propozycja dla maluszków. Lubimy takie wierszyki i zabawy mimo, że mamy troszkę więcej lat. Takie wierszyki pozostają z dzieckiem na długo. Myślę, że takie zabawy "paluszkowe" da dobre również dla ciut starszych dzieci niż wiek rekomendowany. Ale fakt najwięcej radości sprawią brzdącom.
  Polecę tę książeczkę znajomym mamom z maluchami, bo widzę, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna propozycja dla maluszków. Sama bym ją kupiła gdybym znała ją wcześniej. Mam kilka małych książeczek właśnie z takimi rymowankami synek tak bardzo je lubił i często je czytałam a on oglądał że widać ślady użytkowania na nich

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie wierszyki i rymowanki od zawsze nam towarzyszyły przy dzieciach. Jestem przekonana że dzieciom dostarczają wiele emocji, radości i uśmiechu. Dzieci uwielbiają kiedy rodzice opowiadają wierszyki, kiedy się śmieją, wygłupiają.Zabawy ruchowe i kontaktowe są niezwykle istotne w rozwoju dzieci mają ważny wpływ na rozwój, psychikę a także mowę dziecka.Sami autorzy pani Elżbieta i Witold Szwajkowscy do tej pory wydali bardzo dużo książek i publikacji które bardzo bawią, a także pomagają dzieciom i ich rodzicom w komunikacji, ćwiczeniach mowy przez zabawę . Także z ich publikacji mogę również polecić "Pajdohistoryjki z Basią" Dzieci je uwielbiają. Moje dzieci już są troszkę starsze ale dla maluchów jest to idealna propozycja

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie wierszyki i rymowanki od zawsze nam towarzyszyły przy dzieciach. Jestem przekonana że dzieciom dostarczają wiele emocji, radości i uśmiechu. Dzieci uwielbiają kiedy rodzice opowiadają wierszyki, kiedy się śmieją, wygłupiają.Zabawy ruchowe i kontaktowe są niezwykle istotne w rozwoju dzieci mają ważny wpływ na rozwój, psychikę a także mowę dziecka.Sami autorzy pani Elżbieta i Witold Szwajkowscy do tej pory wydali bardzo dużo książek i publikacji które bardzo bawią, a także pomagają dzieciom i ich rodzicom w komunikacji, ćwiczeniach mowy przez zabawę . Także z ich publikacji mogę również polecić "Pajdohistoryjki z Basią" Dzieci je uwielbiają. Moje dzieci już są troszkę starsze ale dla maluchów jest to idealna propozycja

  OdpowiedzUsuń
 5. Kapitalna książeczka dla najmłodszych i nie tylko! Większość dzieci uwielbia wszelkiego rodzaju wierszyki oraz rymowanki. Z resztą myślę, że nie tylko dzieci, ale również i dorosłych - rymy wpadające w ucho łatwo się zapamiętuje, a małe dzieci uwielbiają powtarzalność. I nawet gdy znają wierszyk np. o raczku nieboraczku, i wiedzą że niebawem uszczypnie on w uszko, to z niecierpliwością i chichotem czekają na zakończenie wierszyka ��
  Dzięki takim rymowankom, po przez wspólną zabawę, wspaniale nawiązują się relacje, między dziećmi, a ich opiekunami oraz wzmacniają się ich więzi. Dzieci niesamowicie poszerzają swój zasób słów, uczą się słuchania ze zrozumieniem, a także kształtują wyczucie rytmu i rymu.
  Osobiście znam kilka takich rymowanek ze swojego dzieciństwa i chętnie je wykorzystuję w codziennej zabawie. Natomiast z ogromną przyjemnością poznam kolejne, a z tego co widzę w książce jest ich nie mało.

  Bardzo podoba się mi pomysł podziału książki na dwie części - dotyczącą zabaw kontaktowych oraz zabaw ruchowych - dzięki temu łatwiej sięgnąć po taką formę aktywności jaka w danej chwili jest dla nas i naszego maluszka najkorzystniejsza.
  Również bardzo cieszy mnie fakt, iż autorzy książki wyjaśniają cel i korzyści poszczególnych aktywności - dzięki temu łatwiej możemy stymulować maluszka w obszarach, w których w danej chwili potrzebujemy.
  Tematy poruszane w książce również są bardzo ciekawe, w końcu małe dzieci zaczynają odkrywać świat po przez to co je otacza, a zwierzęta zawsze je fascynują. Na pewno też, niejednokrotnie wierszyki ułatwią życie strudzonym rodzicom, których dzieciaki nie mają ochoty się ubierać, czy kąpać.

  I mimo, iż książka jest przeznaczona dla dzieci w przedziale wiekowym 1-3, to jestem pewna, że pokochają ją także nieco starsze dzieciaki.

  Fajne, kolorowe ilustracje, które równie szybko wpadają w oko, co wierszyki w ucho. Obszerna pozycja, w której każdy znajdzie coś dla siebie.
  Duży plus za twardą oprawę.

  Napewno pokuszę się o zakup tej pozycji.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń