poniedziałek, 8 lutego 2021

Barbara Stenka - "Zostań sama w domu"

Autor: Barbara Stenka
Tytuł: Zostań sama w domu
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 27 stycznia 2021
Liczba stron: 304
Ocena: 10/10

Opis:

"Nie zgadzam się na dorastanie. Czuję się tak, jakbym już kiedyś była dorosła. Teraz mam plan, żeby być dzieckiem".

Diana ma opaskę z kocimi uszkami, z którą nigdy się nie rozstaje, i najwspanialszą na świecie babcię – zwariowaną projektantkę krzeseł. Nie ma natomiast rodziców – przynajmniej w tej chwili – i nie wiadomo, czy to się kiedyś zmieni.
Diana nie lubi zostawać sama w domu. Nie lubi też tajemnic. Za dużo ich było w jej dwunastoletnim życiu. Dla dziewczynki najważniejsze jest teraz poczucie bezpieczeństwa. Ale życie nie stoi w miejscu, przeciwnie – robi wszystko, żeby Dianę zaskoczyć. A to niemowlęciem z agrafką w rączkach, a to psem o wdzięcznym imieniu Demon…

Recenzja:

Czasami spontanicznie sięgam po jakiś tytuł dla młodszych tytuł - Zostań sama w domu to właśnie jedna z takich książek, z którymi postanowiłam zapoznać się pod wpływem chwili. Teraz, po zakończeniu lektury, brakuje mi słów i… nie wyobrażam sobie, że mogłabym ominąć taką perełkę!

Powieść Barbary Stenka zapowiadała się niepozornie, jednak skryła w sobie wiele ciepła, humoru oraz… poruszeń. Pod przykrywką zabawnej opowieści o nietuzinkowej dziewczynce skryła historię problemów rodzinnych oraz smutnej przeszłości, która – bądź, co bądź – dotknęła dziecko. Autorka nie boi się poruszać trudnych i ważnych tematów, ale robi to w niezwykle przystępny sposób – nawet dla młodego czytelnika. Kryje się tutaj również zachęta do szukania pomocy w trudnych sytuacjach oraz… mnóstwo nadziei!

Opowiedziałam wam to wszystko, żebyście mieli nadzieję. Żebyście szukali kogoś, kto wam pomoże, gdy nie macie ratunku w zasięgu ręki. Może ten ratunek jest dalej, może bardzo daleko, ale uwierzcie – istnieje.
Opowiedziałam wam swoją historię, żebyście wiedzieli, że nigdy nie jesteście sami.
Żebyście byli uważni – wielkie problemy często nie są tak od razu dostrzegalne, wymalowane jaskrawym kolorem na trzepoczącym transparencie.

Myślę, że Zostań sama w domu może pomóc wielu dzieciakom i młodzieży, które nie mają odwagi szukać pomocy – niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdą. Historia z całą pewnością wzruszy również niejednego rodzica oraz zachęci do wielu refleksji. I – jak wspomniałam wcześniej – nie raz wywoła uśmiech na twarzy czytelnika, a nawet śmiech! Jest tutaj tyle ciekawych postaci oraz nietypowych przygód, że… nie da się tego opisać!

Zostań sama w domu to książka, która nie bez powodu została wyróżniona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Ze świecą szukać drugiej tak bogatej w humor oraz w wartościowe lekcje lektury. Jestem przekonana, że każdy czytacz – i mały, i duży – przepadnie dla tej książeczki. Polecam z całego serducha!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz