piątek, 16 kwietnia 2021

Magazyn "Świerszczyk Reporter" nr 1/2021

 

Autor: Opracowanie zbiorowe

Tytuł: Świerszczyk Reporter nr 1/2021

Wydawnictwo: Nowa Era

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 60

Wiek: 6-9 lat

Ocena: 9/10

Opis:

Wydanie specjalne magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. „Świerszczyk Reporter” – popularno-naukowy magazyn dla dzieci w wieku 6-9 lat. Przygotowane z dbałością o szczegóły, konsultowane ze specjalistami, zabawne i bajecznie kolorowe pismo spodoba się dzieciom, które interesuje świat przyrody. W każdym numerze uwaga czytelnika skupiona jest na jakiejś grupie zwierząt, a teksty nawiązują do zagadnień związanych z głównymi bohaterami wydania. Dzięki dynamicznej narracji i humorystycznym elementom dziecko chce czytać teksty, które „przemycają” wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Prócz ciekawostek w piśmie jest dużo zdjęć infografik, map skojarzeń, zadań i zagadek, a także gra planszowa lub kartonikowa dla całej rodziny.

Recenzja:

"Świerszczyk" zajmuje w moim sercu miejsce szczególne, bo uwielbiałam go, gdy byłam młodsza. Pamiętam, jak podpatrzyłam jeden numer u starszej koleżanki i sama zapragnęłam mieć takie czasopismo. Choć byłam na nie jeszcze trochę za mała, to gdy rodzice sprezentowali mi je, pilnowałam gazetki jak największego skarbu. Z moją córą jest podobnie - niby jeszcze za młoda, a jednak gdy widzimy gdzieś w sklepie "Świerszczyka", często ląduje on w naszym koszyku. Jeszcze czytamy wybiórczo, ale zainteresowanie jest.

"Świerszczyk Reporter" to magazyn mający charakter popularno-naukowy. Jak zapewnia wydawca, każdy numer dotyczyć będzie określonej grupy zwierząt. W numerze pierwszym postawiono na małpy. Poznamy tu bliżej makaki, dowiemy się czegoś więcej o podziale gatunkowym małp (bo jest ich na świecie ponad 200 gatunków!) i przeczytamy, jak to jest z tym stwierdzeniem, że małpy są krewnymi ludzi. Ale żeby nie było monotematycznie, pojawią się tu także inne zwierzęta. Wszystko zostało opatrzone wspaniałymi zdjęciami - uprzedzam, że niektóre są naprawdę rozkoszne!

Bardzo podoba mi się podział na treści, w których czytelnik poznaje różne fakty z życia przedstawicieli świata fauny poprzez czytanie interesujących treści oraz te, gdzie wykonuje on atrakcyjne i - co warto podkreślić - różnorodne zadania. Znajdziemy tu między innymi grę, krzyżówki, labirynty, malowanie zwierzaków przy pomocy odcisków dłoni zamoczonych w farbie czy szukanie różnic między obrazkami. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.


Jak już wspominałam, bardzo mocnym punktem magazynu jest warstwa graficzna - zdjęcia naprawdę zachwycają. Tak naprawdę informacje i materiały graficzne tu zawarte można by nawet wykorzystać na zajęciach w przedszkolu czy szkole, by przybliżyć dzieciom temat małp i ich różnorodności. 

Zdecydowanie polecam!

Magazyn zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nowa Era.

1 komentarz:

  1. Magazyn "Świerszczyk" jednoznacznie przypomina mi o moim dzieciństwie bo był jego bardzo ważną częścią. Do dziś pamiętam jak z niecierpliwością czekałam na kolejny numer, który przychodził do biblioteki,gdzie pracowała moja mama. Czytałam go zawsze od deski do deski, chłonąc treści niczym gąbka. Teraz ta sama gazetka jest obecna w naszym domu, od czasu do czasu kupuję go synkowi. "Świerszczyk Reporter" to moim zdaniem świetna forma zdobywania i uzupełniania wiedzy na temat zwierząt. Za małpami akurat moje dziecko nie przepada, ale jestem pewna,że o innych zwierzętach chętnie wspólnie poczytamy. Świetna sprawa! 

    OdpowiedzUsuń