piątek, 7 maja 2021

Chantal Rojzman, Violene Riefolo, Margot Fried-Filliozat - "Kłócimy się, godzimy się", "Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić"

 Autor: Chantal Rojzman, Violene Riefolo, Margot Fried-Filliozat

Tytuł: Kłócimy się, godzimy się + Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić

Wydawnictwo: HarperKids

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 80 + 72

Wiek: 3-7 lat 

Ocena: 9/10

Opis:

Często wydaje nam się, że konflikt to synonim wojny. A to wcale nie jest prawda! Konstruktywnie poprowadzony konflikt to okazja do rozmowy, wysłuchania się nawzajem oraz wspólnego opracowania rozwiązań, które odpowiadają potrzebom obu stron. Dzięki tej książce dzieci poznają różnicę między konfliktem, bójką, przemocą i złością. Nauczą się też, jak poprowadzić konflikt, aby obie strony mogły wyjść zwycięsko z sytuacji. W książce znajduje się również poradnik dla rodziców, który pomoże wspierać dzieci w trudnych sytuacjach. 

Przyjaźń to źródło szczęścia i poczucia własnej wartości. Nie zawsze jednak łatwo jest znaleźć przyjaciół, a kiedy już ich znajdziemy czasem nie tak łatwo jest się przyjaźnić. 

W tej książce dzieci znajdą ćwiczenia, zadania i zabawy, które pomogą im w tworzeniu dobrej, wspierającej relacji z przyjaciółmi, a rodzice poradnik, jak wspierać dzieci w takich relacjach. 

Recenzja:

Ta seria  towarzyszy nam, odkąd tylko wyszły pierwsze trzy części. Kolekcjonujemy ją, niektóre zadanka wykonując już teraz, z innymi czekamy, aż córa trochę podrośnie. Bardzo podoba mi się, że autorzy biorą na warsztat także tematy niełatwe, za to potrzebne, bo życie nie składa się jedynie z przyjemnych i pożądanych momentów, także życie dziecka.

"Kłócimy się, godzimy się" to właśnie przykład takiej książki o niełatwej tematyce. Czym jest konflikt, czym agresja, złość, bójka czy kłótnia? Jak ich nie mylić? I co zrobić, żeby konflikt nie wyzwalał agresji? To tylko niektóre z proponowanych tu zagadnień. Publikacja ta, jak wszystkie z serii, nie jest jednak zbiorem teoretycznych rozważań o kłótniach i konfliktach, to książka aktywnościowa, w której młody człowiek wykonuje różne ćwiczenia, dzięki którym zgłębia zaproponowany temat, niejednokrotnie odnosząc się także do własnych doświadczeń. Na początku pewien sympatyczny zwierzak pokaże nam, czego będziemy potrzebować do pracy z tą publikacją, a będą to: nożyczki, klej, gumka do ścierania, taśma klejąca, masa samoprzylepna, kredki i pisaki. Sami widzicie, że aktywności będą zróżnicowane!

Podobnie rzecz się ma z częścią o przyjaźni. Będą tu między innymi wykreślanki, rysowanie, wypełnienie baków przyjaźni (czym są, dowiecie się już z książki!), quiz czy labirynty. Przy tak szerokim wachlarzu możliwości, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Sądzę, że ta część może stać się dla wielu jedną z ulubionych, wszak przyjaźń to piękna sprawa!Obie książki mają na końcu dwa bonusy - jeden dla dzieci, drugi dla rodziców. Dla dzieci będą to naklejki, a to chyba zawsze znajduje uznanie w oczach dzieci, nawet tych nieco starszych. Dla rodzica z  kolei znajdzie się garść teorii do poczytania. Pewnie, że nie ze wszystkim trzeba się tam zgodzić, niemniej warto przeczytać i wziąć dla siebie kilka ważnych rzeczy do przemyślenia i wdrożenia w życie, do tego zachęcam.

Bardzo interesująca seria, z tymi częściami jest podobnie!

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

2 komentarze:

  1. Nie znamy tej seriimmysle że warto ją zapamiętać synek lubi różnego rodzaju aktywności myślę że świetnie by się z nimi bawił

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna seria do biblioteczki. Ćwiczenia są ciekawe i zachęcające dla dzieci. :)

    OdpowiedzUsuń