środa, 5 maja 2021

Ewa Nowak - "Miron w pułapce"

 

Autor: Ewa Nowak
Tytuł: Miron w pułapce
Wydawnictwo: HarperKids
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 32
Wiek: 3-7
Ocena: 8/10

Opis:

Miron to foka szarytka, która w lutym rodzi się na bałtyckiej plaży. Gdy wiosną mamie kończy się pokarm i wraca do morza, Miron musi się usamodzielnić. W Bałtyku zaplątuje się w starą sieć rybacką. Jak się uwolni z pułapki? Jak może pomóc jemu i innym morskim stworzeniom mała Helenka?

 
Recenzja:

Nowa seria „Pomóż mi przetrwać” ukazująca się w ramach „Akademii Mądrego Dziecka” uczy przedszkolaki świadomości ekologicznej, wrażliwości na los stworzeń z którymi dzielimy planetę i właściwego zachowania podczas kontaktu z dzikimi zwierzętami.

Bohaterem części pt. „Miron w pułapce” jest młodziutka foka szara, która urodziła się na jednej z bałtyckich plaż. Przez kilka chwil czytelnikowi dane jest obserwować świat z punktu widzenia foczego szczeniaka. Pierwszy, nieszczególnie przyjemny, kontakt z ludźmi, wyczerpująca podróż w kierunku fal, pierwsza złowiona ryba i… pierwszy bardzo groźny wypadek. Miron zaplątuje się w rybackie sieci i cudem uchodzi z życiem. Niezbędna będzie pomoc weterynarzy z ośrodka na Helu! 
 


Bogato ilustrowana książeczka podzielona jest na króciutki rozdziały – każda rozkładówka opatrzona została osobnym tytułem i dotyczy jednego z ważnych etapów życia foczki. Tekst przekazuje mnóstwo informacji o fokach (wiedzieliście, że foki szczekają? A ich szczenięce futerko nazywane jest lanugo?) oraz o destrukcyjnej działalności człowieka na środowisko naturalne i co za tym idzie – życie tych morskich drapieżników.

Po lekturze na maluchy czeka tablica z foczymi ciekawostkami oraz, jak to zwykle bywa w przypadku Akademii Mądrego Dziecka, krótki quiz z pytaniami dotyczącymi tekstu.

Sympatyczna, pouczająca i rozbudzająca ciekawość historia. Dla mojej pięcioletniej fanki fok jak znalazł!

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa HarperKids.

3 komentarze:

  1. Bardzo fajna książeczka. Bardo lubię książeczki które oprócz opowieści zawierają w sobie ciekawostki ❤️

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa przepiękna okładka z uroczą foczką.Do tej pory nie słyszałam o serii "Pomóż mi przetrwać "po przeczytaniu recenzji wiem że na pewno sięgnę po tę pozycję. Przepiękne ilustracje bardzo zachęcają. Podoba mi się również, że przedstawione jest mnóstwo informacji o foczkach.Z przyjemnością przeczytamy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zapomniałam napisać że ważne jest również poruszenie tematu ekologii, losów zwierząt uczenie dzieci empatii, ochrony planety i zwierząt.

    OdpowiedzUsuń