niedziela, 27 marca 2022

Emily Hawkins, Jessica Roux - "Historia naturalna wróżek"

Autor: Emily Hawkins
Ilustracje: Jessica Roux
Tytuł: Historia naturalna wróżek
Wydawnictwo: HarperKids
Data wydania: 23 lutego 2022
Liczba stron: 64
Ocena: 9/10

Opis:

Oto sekretna księga prof. Elsie Arbour, cenionej botaniczki, która przez całe życie zajmowała się tropieniem i badaniem wróżek. Owocem jej pracy jest zachwycający album „Historia naturalna wróżek”, który badaczka przekazała swojej siostrzenicy, aby i ona mogła poznać tajemne życie tych magicznych istot i zrozumieć, jaką rolę odgrywają w przyrodzie.
Na stronach tej wyjątkowej księgi znajdziecie skrupulatne notatki i szczegółowe rysunki, dzięki którym nauczycie się rozróżniać gatunki wróżek z całego świata oraz dowiecie się, gdzie mieszkają i jak żyją. Poznacie sekretną mowę wróżek, ich anatomię, cykl życia oraz zwyczaje.

„Historia naturalna wróżek”, wzorowana na dawnych atlasach historii naturalnej, łączy fikcyjną fabułę i bohaterów z rzetelnymi faktami przyrodniczymi, konsultowanymi przez eksperta. Zapadające w pamięć stylizowane ilustracje uruchamiają wyobraźnię i pozwalają zanurzyć się w magiczny świat, a wciągająca historia pomaga chłonąć wiedzę.

Recenzja:

Jejku, jejku, jejku! Historia naturalna wróżek to jedna z najpiękniejszych książek, jakie w życiu trzymałam w rękach – już sama bajeczna okładka tu zachwyca! A gdy zajrzy się do srodka – najprawdziwsze cudo! Aż brakuje mi słów, aby opisać to, jaka to graficznie zjawiskowa pozycja! A to niejedyna jej zaleta…


Emily Hawkins i Jessica Roux porywają nas we wspaniały i magiczny świat przyrody, która niemal pozwala uwierzyć, że prawdziwe wróżki istnieją. To idealna pozycja dla dziewczynek, które lubią takie fantazyjne istotki – bo kryje się tu wiele interesujących kwestii na ich temat. Ta piękna książeczka to kompendium wiedzy o wróżkach – opowiada m.in. o ich anatomii, cyklu życia, siedlskich oraz – oczywiście – o licznych gatunkach tych skrzydlatych istot. Autorka stworzyła niezwykle szczegółową i pomysłową lekturę, która opowiada także nieco i o innych stworzeniach oraz roślinach (jak choćby o rozpoznawaniu drzew po liściach czy trujących roślin) – i to w równie cudowny sposób! Język całości jest bardzo przystępny, dlatego nawet młodsi czytelnicy będą z pewnością czerpać przyjemność z tej lektury – tu każda strona jest pełna magii!Za ogromny czar całości odpowiadają także ilustracje, stylizowane na dawne ryciny – bo i one są dopieszczone w każdym detalu i urzekające. Doskonale przedstawiają one ubiór poszczególnych wróżek (jest ich naprawdę wiele i każda jest wyjątkowa) oraz wszelkie aspekty ich życia. Także rozkład rysunków bywa tu nieoczywisty - duży format doskonale podkreśla nietuzinkowość tej książeczki i pozwala na drobne szaleństwo - nie tylko pod względem barw. Jak wspomniałam wcześniej, także można się z niej dowiedzieć co nieco o naturze, PRAWDZIWEJ naturze, z którą obcujemy na co dzień. A dodanie do tego wróżek to… dodanie magii do naszego świata. I bardzo to doceniam.

Cóż więcej mogę powiedzieć? Historia naturalna wróżek to zarówno dzieło sztuki, jak i książeczka z bardzo dogłębną wiedzą o tytułowych bohaterkach. Jestem absolutnie zakochana w tym tytule i z przyjemnością będę do niej wracać – o ile mi moja siostrzenica pozwoli, bo oszalała na jej punkcie. Jeśli chcecie sprawić dziecku prawdziwą przyjemność i ofiarować mu książkę całkowicie wyjątkową, zapadającą pamięć, edukacyjną i zapierającą dech w piersiach – koniecznie podarujcie mu tę pozycję! Polecam z całego serca!


3 komentarze:

 1. O rety,rety,rety...Ależ to cudo , perełka , prawdziwy majstersztyk , publikacja utrzymana na w klimacie jaki uwielbiam. Widziałam już kilka recenzji tej perełki ale nie mogłam sobie odmówić przeczytania kolejnej. I znowu w punkt. Wszystko co tu zostało napisane , zgadza się.
  Choć to książka raczej nie dla mojego syna , jest za to dla mnie idealna. Kocham takie dzieła literatury dzuecej , czasami mam wrażenie , że tkwi we mnie dziecko i tęsknota za książkami dla dzieci.

  Bajeczna naokladka , wnętrze to majstersztyk , już jestem zakochana w tej książce i wiem że muszę ją mieć.
  Publikacja ta zabiera nas w niezwykły , nadzwyczajny świat przyrody , w której dzieją się maleńkie cuda , gdzie wszystko jest możliwe , dlaczego nie miałyby na istrniec wróżki. To prawdziwa skarbnica na temat wróżek , idealna dla każdej dziewczynki , tych dorosłych też, które urzeka niezwykły świat natury, które nie boją się marzyć , fantazjować .

  A h te ryciny . Wyglądają jak bardzo stare. Uwielbiam takie klimat ilustracji. Całokształt to istne dzieło. Nie można przejść obok niej obojętnie.
  Idealna na prezent . Gdyby ktoś kupiłby mi ją w prezencie, byłabym przeszczęśliwa. Muszę ją mieć.

  Gratulacje dla autorek. Rewelacja. Chylę czoła.

  Dziękuję za piękną recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca i niezwykle pięknie wydana pozycja. Chciałabym ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej niezwykłej i wyjątkowej książki.Cieszy mnie fakt że ceniona botaniczka Profesor Lesie Arbour podarowała swoje zapiski swojej siostrzenicy,a pani Emily Hawkins zrobiła z tego tak cudowny Album.Uważam, że każdy z nas chciałby poznać taki magiczny i fantastyczny Świat wróżek.Okładka jest przepiękna.Szata graficzna jest nietuzinkowa,urocza i naprawdę bardzo rzadko spotykana.Czcionka jest wspaniale dopasowana do ogólnego zamysłu.Dodatkowym atutem jest oczywiście kompendium wiedzy przyrodniczej , bardzo mi się podoba tablica z rozpoznawaniem liści . Dziewczynki uwielbiają takie magiczne istoty to tym bardziej będą zaciekawione jak wyglądają te wróżki , czym się żywią a także gdzie przebywają i mieszkają.Pozycja jest cudowna.

  OdpowiedzUsuń