wtorek, 5 kwietnia 2022

Zofia Stanecka - "Basia, Franek i kształty", "Basia, Franek i pojazdy"


 Autor: Zofia Stanecka

Tytuł: "Basia, Franek i kształty", "Basia, Franek i pojazdy"

Wydawnictwo: HarperKids

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 14 + 14

Wiek: 2+ 

Ocena: 9/10

Opis:

Franek jest jeszcze mały. Na szczęście ma starszą siostrę Basię, która jest dla niego wzorem i prawdziwą przyjaciółką. To ona objaśnia Frankowi świat.

Tym razem Franek z pomocą Basi poznaje różne pojazdy. Na wsi dzieci oglądają traktor, w czasie wakacji nad morzem płyną statkiem, a wieczorem marzą o locie na Księżyc w prawdziwej rakiecie.

Tym razem Franek z pomocą Basi poznaje kształty. Papierowa czapeczka na głowie Basi ma kształt trójkąta, a zdjęcia, które dzieci wspólnie oglądają, są prostokątne. Czy Franek znajdzie w swoim pokoju jeszcze inne kształty?

Krótkie opowiastki o Basi i Franku zachęcają do wspólnej lektury, rozmowy i zabawy.

Recenzja:

Basię i Franka znamy w naszym domu już bardzo dobrze, bo książki z ich udziałem towarzyszą nam od dawna. Obecnie najczęściej sięgamy po te skierowane do nieco starszych czytelników, niemniej kartonówki również są używane, bo czytam je z moimi przedszkolakami. 

"Basia, Franek i kształty" to interesująca publikacja dla najmłodszych. Bardzo podoba mi się pomysł na to, że nie tylko poznajemy nazwy różnych kształtów, ale również wyszukujemy przedmioty w danym kształcie na każdej rozkładówce. Maluch poćwiczy zatem także spostrzegawczość. Dodatkowo na końcu książeczki pojawia się zadanie, w którym należy wyszukać wszystkie przedmioty w kształcie trójkątów. Z tych dwóch nowych tytułów w serii ten bardziej przypadł mi do gustu.


"Basia, Franek i pojazdy", jak tytuł wskazuje, to publikacja dotycząca różnych środków transportu - lądowych, wodnych i powietrznych. Basia i Franek pokażą młodym Czytelnikom, jak wyglądają traktor, statek, samolot czy motor. Zadaniem w tej części jest wskazanie wszystkich pojazdów, które mogą latać.


Książki mają niewielki format, są poręczne dla małych rączek, mają zaokrąglone rogi, a więc ich użytkowanie przez maluchy jest bezpieczne. Treści są przedstawione w sposób adekwatny do możliwości grupy docelowej. Jest kolorowo, ale też przejrzyście. Podsumowując - tak jak powinno być w książkach dla dzieci. Polecam!

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

5 komentarzy:

 1. Ekstra. Moje dziecko uczyło się kształtów z podobnych książeczek

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne książeczki mieliśmy podobne chętnie syne uczył się kształtów czy kolorów 🙂

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój synek wyrósł już z takich książeczek, ale swego czasu bardzo lubił serię z Basią. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Znamy Basię i Franka bardzo dobrze. Sporo książek przeczytałam synkowi, a jedna z nich mamy do tej pory , a mianowicie Basia i Boże Narodzenie. Tę serię ,którą mieliśmy była dla nieco starszych dzieci , dlatego bardzo fajną alternatywą dla najmłodszych są publikacje z kartonowymi stronami.

  Basia i Franek kształty bardzo przyjemna , interesująca książeczka , która u maluszka ćwiczy spostrzegawczość. No cóż , to nie taka prosta sprawa dla malca znaleźć kształty na rysunku , ale myślę też to świetne ćwiczenie dla najmłodszych. Jak zawsze idzie tu nauka przez zabawę.

  Basia , Franek i pojazdy to też interesująca książeczka, choć przyznam szczerze , że o pojazdach jest mnóstwo publikacji. Fajnie byłoby by powstały nowe książeczki z tej serii i mniej obleganej tematyce. Świat jest tak różnorodny i dziecko chce go poznać , że znalazłyby się inne tematy niż te , które pojawiają się często w innych publikacjach.

  Małe ,poręczne książeczki , twarde kartonowe a więc wytrzymałe w użytkowaniu strony i co ważne , zaokrąglone ,bezpieczne dla maluszka rogi ksieczrk.

  Dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 5. Basia jest ukochaną, mądrą i bardzo sympatyczną dziewczynką , która pokazuje swojemu młodszemu braciszkowi jak wygląda Świat.Moim skromnym zdaniem to jest taki wzór rodzeństwa gdzie dzieci łączy głęboka przyjaźń i miłość.

  "Basia, Franek i kształty" z całą pewnością zaciekawi naszych najmniejszych wielbicieli książeczek.Kiedy moje dzieci były młodsze to uwielbiały sortery zabawy z kształtami, szkoda że nie było tylu fajnych książeczek co teraz . Jednocześnie bardzo cieszy fakt że teraz rodzice mają dużo więcej możliwości by pokazywać dzieciom tak fantastyczne i edukacyjne książki.Dodatkowym atutem jest ćwiczenie spostrzegawczości.Natomiast książka dotycząca pojazdów również jest bardzo ciekawa bo dzieci a zwłaszcza chłopcy kochają wszystkie środki transportu traktory ,autka i inne pojazdy.

  OdpowiedzUsuń