niedziela, 13 listopada 2022

Adam Cichy - "Ancymonek to swój ziomek!" oraz "Cymek i studnia tajemnic" 
Autor: Adam Cichy
Tytuł: Ancymonek to swój ziomek! oraz Cymek i studnia tajemnic
Wydawnictwo: AlterNatywne
Data wydania: 29.04.2022
Liczba stron: 75
Wiek: 3+ lat
Ocena: 7/10
 
Poznajcie Cymka, wesołego chłopca, który zamiast siedzieć przed komputerem, woli szukać
przygód poza domem. Kocha psoty i figle, a ponieważ ze wszelkich opresji wychodzi cało, nic nie
może powstrzymać go przed realizacją szalonych pomysłów.
Czytajcie i bawcie się świetnie z Ancymonkiem!
 
Recenzja:
 
Znacie jakichś rozrabiaków? Z pewnością tak, co więcej niektórzy z was pewnie mają takich rozbrykanych, wesołych chłopców we własnym domu. Zatem może warto poznać także kolejnego? Zwłaszcza, jeśli wasze dzieci uwielbiają wierszowane, rymowane historyjki, będą zadowolone z takiej nowej znajomości. Ancymonek to swój ziomek! oraz Cymek i studnia tajemnicto cieniutka książeczka, składająca się z dwóch krótkich opowieści, których głównym bohaterem jest mały chłopiec, a wiodącym tematem jego wesołe przygody. Jakie figle z jego udziałem czekają na młodych czytelników? I czy może wyjść z nich coś dobrego? Przekonajcie się sami i sięgnijcie po tę publikację.

Sama mam w domu dwóch Ancymonków, więc stwierdziłam, że będą zainteresowani przygodami chłopca, który prawdopodobnie z pewnością tak jak i oni, lubi wszelkie figle i psoty. Poza tym,niezwykle zaintrygowała mnie forma tej opowieści, a mianowicie tekst pisany wierszem. Sama lubię od czasu do czasu tworzyć rymowanki i wiem, że nie jest to tak do końca proste. Trzeba pilnować i starać się, żeby treść miała sens i zawierała w sobie wyznaczony przez autora przekaz. Adam Cichy bowiem nie tylko dostarcza młodym czytelnikom rozrywki, ale także za pomocą przygód stworzonego bohatera, chce zwrócić uwagę na pewne istotne w życiu kwestie. Jakie? O tym przeczytacie właśnie za chwilę. 


Szczególnie przypadła mi bowiem do gustu pierwsza część książki zatytułowana Ancymonek to swój ziomek! Chciałabym zaznaczyć, że pomimo mniejszej objętości niż druga część publikacji, jej przekaz uważam za wyraźniejszy i znacznie mocniejszy, pokusiłabym się też o stwierdzenie, że nawet realniejszy. Pierwsza część składa się tylko z dwóch rozdziałów. W jednym z nich zapoznajemy się z głównym bohaterem, w drugim zaś poznajemy konsekwencje jego psoty. I tu pojawia się element zaskoczenia, gdyż skutki jego psikusa okazują się pozytywne. Chłopiec poznaje pewnego pana, który uświadamia mu, jak ważna jest historia i dokonania naszych przodków. Zatem może okazać się, że Ancymonek to całkiem fajny chłopak. Autorowi udało się zatem stworzyć ciekawą i nie taką całkiem jednoznaczną postać, którą z pewnością polubią wszystkie dzieci.

Cymek i studnia tajemnic jest już opowieścią, którą można zaklasyfikować do innego gatunku literackiego. Autor tym razem zdecydował się na elementy fantastyki, bowiem Cymek spotka na swojej drodze magiczne istoty, a mianowicie krasnalów. Co będzie z nimi robił i o czym rozmawiał? Na pewno nie zabraknie ciekawostek z życia tych małych stworzeń. Ta część jest nieco dłuższa i skupia się na przygodzie, pomijając nieco psotny charakter głównego bohatera. Niewątpliwie dzieci będą zachwycone takim rozwiązaniem, gdyż wszelkie magiczne istoty są zawsze intrygujące, a opowieści o nich interesujące i bardzo wciągające. Chociaż brakuje w tych historiach efektu wow i psoty Ancymonka wcale nie są stawiane na pierwszym miejscu, to spotkanie protagonisty ze Skrzacią rodziną może być dla każdego odbiorcy bardzo ciekawym doświadczeniem.

Recenzowana opowieść pisana wierszem będzie dobrą propozycją dla dzieci wkraczających w przygodę z czytaniem. Proste, rymowane zdania czyta się przyjemnie. Trudniejsze wyrazy, a jest ich raptem kilka zostały wyjaśnione na końcu obu części książki. Niewątpliwie dzieci dostrzegą w przygodach Cymka wiele możliwości dla samych siebie, zostaną zmotywowane do aktywności i działania. Bo świat wokół nas jest sto razy lepszy od tego wirtualnego, prawda? Czytajcie powoli, gdyż rymowany tekst napędza tempo, a co za tym idzie łatwo można zgubić sens opowieści. Warto zatrzymać się nad niektórymi fragmentami i przeanalizować ich znaczenie. Tak naprawdę publikacja ta jest nieco wymagająca, tak więc warto pozostać skupionym i uważnym, by wynieść z przygód Cymka to co najlepsze.Tekst pisany wierszem został wzbogacony specyficznymi rysunkami o oryginalnym wyrazie. Wyróżniają się one kreską i sposobem wykonania. Z pewnością znajdą swoich zwolenników, choć nie każdemu muszą się spodobać. Rysunki są kolorowe i zajmują całą stronę, więc powinny zaciekawić wnikliwego czytelnika i obserwatora. Są wykonane w takim samym stylu, jak ilustracja na okładce. Chociaż mnie i moich synów nie zachwyciły aż tak bardzo to muszę przyznać, że mają w sobie coś intrygującego, gdyż wyróżniają się indywidualnym charakterem. Ogólnie jest to książka nietypowa i warta poznania. Przygody Cymka polecam zarówno trzylatków jak i starszym dzieciom, a zwłaszcza tym z nich, które lubią psoty i magię. 

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa AlterNatywne.

10 komentarzy:

 1. Okładka rzeczywiście nie przyciąga. Może akurat znajdzie swoich odbiorców

  OdpowiedzUsuń
 2. Zabawny tytuł. Ciekawa jestem jak książka będzie odbierana

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkiem zabawna ciekawa historyjka, a właściwie dwie. Dziękuję za opinię. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się całkiem ciekawie. Dzieciom powinny się podobać

  OdpowiedzUsuń
 5. Oryginalna książka. Nie spotkałam jeszcze takiej

  OdpowiedzUsuń
 6. Haha mój synek to taki ancymonek :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Choć to Ancymonek, to wydaje się sympatycznym bohaterem. Lubimy takie książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To na pewno ciekawe i zabawne historyjki. Wierszowaną formę zawsze świetnie się czyta i słucha.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzieci lubią takie historyjki. Książka na pewno znajdzie wielu małych odbiorców. :)

  OdpowiedzUsuń