poniedziałek, 27 maja 2019

Kathy Willis, Katie Scott - "Botanicum"

Autor: Kathy Willis 
Ilustracje: Katie Scott 
Tytuł: Botanicum 
Wydawnictwo: Dwie Siostry 
Data wydania: 30 września 2016 
Liczba stron: 104 
Ocena: 10/10 
Wiek: 9+ 

Opis: 

Rośliny są wszędzie. W najwyższych górach i najgłębszych dolinach, na biegunach i na równiku, na lądzie i w wodzie. Najmniejsze z nich są sto razy mniejsze od ziarenka soli, największe – wyższe niż 20-piętrowy budynek. Bez nich by nas nie było. Rośliny wytwarzają tlen, którym oddychamy. Dają nam jedzenie i lekarstwa, tkaniny, z których szyjemy ubrania, i materiał do budowy domów. 
Skąd się wzięły? Jak wyglądały pierwsze z nich? Kiedy urósł pierwszy las? Kiedy pojawiły się pierwsze kwiaty? Które rośliny są największe, najrzadsze, najdziwniejsze, najbrzydsze, najbardziej długowieczne? Dlaczego niektóre paskudnie śmierdzą? 
Wejdźcie do Botanicum, a wszystkiego się dowiecie. 

Recenzja: 

Kilka miesięcy temu zakochałam się bez opamiętania w Animalium. Nic więc dziwnego, że i kolejna książka z tego cyklu skradła moje serce. Botanicum to kolejny przepiękny atlas, tym razem przepełniony niesamowitymi roślinami oraz licznymi ciekawostkami na ich temat. Ilustracje Katie Scott ponownie zrobiły na mnie ogromne wrażenia, tak samo jak pozostałe aspekty wydania. Wydawnictwo Dwóch Sióstr wie po prostu, co najlepsze… 

Botanicum to nietuzinkowe Muzeum Roślin. Podobnie jak w przypadku Animalium, wstęp jest nazwany tutaj wejściem, rozdziały salami, nie zabrakło również biblioteki, zawierającej indeksowanie oraz informacje o kuratorach (autorkach). Taka nietypowa forma, choć już mi znana, po raz kolejny mnie urzekła i z zapałem zaglądałam do kolejnych pomieszczeń, chłonąc informacje i ciesząc oczy przepięknymi rysunkami. 

W Botanicum znajduje się siedem sal, w których mamy szansę zdobyć wiedzę o pierwszych roślinach (m.in. glonach i porostach), o drzewach (m.in. iglastych i tropikalnych), o palmach i sagowcach, o roślinach zielnych (m.in. dzikich i cebulowych), o trawach i roślinach trawopodobnych, o storczykach i bromeliach oraz o przystosowaniach. W każdym rozdziale znajduje się charakterystyka kilkunastu okazów, wraz z opisem gatunków. We wszystkich salach uraczymy również informacje o środowiskach naturalnych (m.in. lesie karbońskim i lasach deszczowych). Teksty Kathy Willis są doprawdy ciekawe i jestem przekonana, że wciągną nie tylko dzieci, ale i dorosłych. 


I – choć jak napisałam powyżej – treściowo jest bardzo dobrze, tak całą uwagę i wszystkie fanfary zdają się skradać zjawiskowe ilustracje Katie Scott. Rośliny spod jej ręki są rzeczywiste i na dużym formacie prezentują się po prostu NIEZIEMSKO. Dodajcie do tego piękne kolory i duży format książki – ten atlas to po prostu kolejny majstersztyk! 

Botanicum to piękna wyprawa do świata roślin, w którą powinien wybrać się każdy miłośnik przyrody. Książka ta nie tylko zaspokaja ciekawość, ale i cieszy oczy zachwycającą oprawą graficzną, od której nie sposób odwrócić wzrok. Mam nadzieję, że niebawem uda mi się zdobyć bilet do kolejnego muzeum – poza Animalium istnieją jeszcze Planetarium i Dinozaurium. Polecam z całego serca! 

Książkę do recenzji otrzymałam od serwisu Jakkupowac.pl! :)

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa pozycja ale najbardziej zafascynowała mnie wzmianka o Dinozarium! To jest coś co muszę dla mojego siostrzeńca dinozauromaniaka zdobyć!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się fantastyczna lektura dla młodych przyrodników. Moje dzieci bardzo interesują się przyrodą, zwierzętami i roślinami nas otaczającymi. W ogóle są bardzo ciekawe świata. Takie książeczki sama lubię poczytać i dowiedzieć się z nich czegoś ciekawego.

    OdpowiedzUsuń