czwartek, 1 marca 2018

Anna Claybourne - "Dlaczego ryby nie toną?"


Tytuł: Dlaczego ryby nie toną?
Autor: Anna Claybourne
Ilustracje: Claire Goble
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 96
Wiek: 5+

Opis:
Autorka zabiera małych czytelników do fascynującego świata natury. Opowiada o pojawieniu się zwierząt na Ziemi, o ich gatunkach, zwyczajach, wyjątkowych cechach, umiejętnościach adaptacji do zmieniającego środowiska oraz o miejscu człowieka wśród innych stworzeń.

Recenzja:
Rok temu na blogu pojawiła się recenzja książki Dlaczego sztuka jest pełna golasów? [klik]. Dlaczego ryby nie toną? to kolejna pozycja z serii i mam nadzieję, że będzie ich więcej. Obie książki mają różne autorki, ale łączą je sympatyczne rysunki Claire Goble. Mam jednak wrażenie, że w poprzedniej książce, która koncentrowała się na sztuce, pasowały lepiej niż tutaj. W Dlaczego ryby nie toną? ilustracje nie do końca współgrają z realistycznymi zdjęciami zwierząt.
Jeśli mieliście w rękach Dlaczego sztuka jest pełna golasów? to już wiecie, czego się spodziewać. Po raz kolejny dostajemy książkę napisaną przede wszystkim z myślą o dzieciach, o zaspokojeniu ich ciekawości i dostarczeniu odpowiedzi na najdziwniejsze pytania (w tym: czy węże mają pępki? Czy kot może być jaroszem? Albo: dlaczego zwierzęta nie myją zębów?). Do tytułowego pytania mam jednak zastrzeżenie, związane z jego dwuznacznością. Tak naprawdę można je rozumieć na dwa sposoby: dlaczego ryby nie idą na dno (i ja je tak zrozumiałam) i dlaczego ryby nie duszą się pod wodą. Moim zdaniem, skoro chodzi o to drugie znaczenie, bardziej fortunnym tłumaczeniem tytułu byłoby: Dlaczego ryby się nie topią?
Książka jest napisana w taki sposób, że tak naprawdę mogą ją czytać już kilkulatki. Autorka wyjaśnia każde trudniejsze słowo i to po kilka razy, więc nawet jak dziecko nie zapamięta czegoś za pierwszym razem, będzie miał szanse utrwalić to sobie potem. Dobór treści jest mocno przekrojowy, autorka nie skupia się na niczym szczególnym, prezentuje trochę podstaw i urozmaica je ciekawostkami, które mogą zaskoczyć nawet rodziców.
Tak jak napisałam na początku, ilustracje, choć naprawdę fajne, odrobinę mi się gryzły ze zdjęciami. Ale to właśnie rysunki Claire Goble najbardziej spodobają się młodszym czytelnikom. Sama jestem nimi zauroczona i chciałabym zobaczyć kiedyś  książkę, w której nie będą miały żadnej konkurencji w postaci zdjęć.
Jeśli wasze pociechy interesują się już światem zwierząt, ta książka to idealna pozycja, by po pierwsze odpowiedzieć na niektóre z ich pytań, a po drugie jeszcze bardziej zaciekawić je tematem. Pytania są tak skonstruowane, że na pewno przypadną do gustu maluchom, a nieskomplikowane odpowiedzi dadzą im już jakiś pogląd na temat przyrody i staną się podstawą wiedzy, jaką zdobędą na dalszych etapach. Jednym słowem: polecam! Najlepiej kupić w zestawie z Dlaczego sztuka jest pełna golasów? J

Książkę dostałam od Wydawnictwa Naukowego PWN2 komentarze:

  1. Powiem szczerze, że czasem tego typu książki mnie zaskakują. Gdyby mnie moje własne dziecko się zapytało "Mamo, a czy węże mają pępki?" albo "Mamo, a czy nasz kotek może kiedyś zostać jaroszem?" to szczerze mówiąc, nie wiedziałabym, co odpowiedzieć ;P W sumie dochodzę do wniosku, że nad większością tych pytań dorosły się po prostu nie zastanawia. Świat jaki jest każdy widzi i go takim akceptuje, bez zbędnego zastanawiania się dlaczego akurat tak musi być i czy mogłoby być inaczej. Co do samej książki "Dlaczego ryby nie toną?" to tytułowe pytanie również zrozumiałam jako dlaczego ryby nie idą na dno i faktycznie tłumaczenie jest z lekka nie trafione i wprowadzające w błąd. Myślę, że każdemu małemu miłośnikowi zwierząt jednak przypadnie ta książka mimo wszystko do gustu i sprawi, że będzie chciał potem jeszcze więcej wiedzieć o sierściuchach stąpających po naszej Ziemi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe połączenie nauki z zabawą - maluchom się spodoba 😊

    OdpowiedzUsuń