sobota, 19 maja 2018

Walter Benjamin, Marta Monteiro - "Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek" ART

Tytuł: Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek
Autor: Walter Benjamin
Ilustracje: Marta Monteiro
Wydawnictwo: EGMONT
Data wydania: 18 kwietnia 2018
Liczba stron: 40
Ocena: 9/10

Opis:

„Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek” to doskonała propozycja dla czytelników dociekliwych i lubiących zagadki. Książka pobudza do kreatywnego myślenia i szukania logicznych rozwiązań. Śledząc uważnie perypetie Heinza dziecko będzie miało szansę znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania i wychwycić błędy celowo popełnione przez autora. System punktacji zaproponowany w książce z pewnością zmotywuje dziecko do lektury i da mu satysfakcję z rozwikłania tytułowych zagwozdek. 

Recenzja:

Bardzo lubię zagadki. Nawet bardzo-bardzo. Dlatego też, widząc w propozycjach Wydawnictwa EGMONT Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek, nie mogłam przejść obok tej pozycji obojętnie. Szczególnie, że nie dość, że zapowiadała się intrygująco, to jeszcze jest książką z serii ART, której ilustracjami i wykonaniem zawsze jestem urzeczona! 

Zarówno zagadek, jak i błędów w książce jest po piętnaście, co razem daje tytułowe trzydzieści zagwozdek. Muszę przyznać, że niektóre zagadki sprawiły mi problem (nie rozwiązałam aż sześciu). Podobnie z błędami, choć tu było znacznie lepiej –umknęły mi tylko dwa. Spodobał mi się tutaj system punktacji, gdzie za znaleziony błąd dostaje się jeden punkt w formie kreski, a za poprawną odpowiedź na pytanie – dwie kreski. Myślę, że 31/45 kresek nie jest złym wynikiem – w końcu mierzyłam się z fantazją Waltera Benjamina - dwudziestowiecznego filozofa, teologa i teoretyka kultury! 

Opowieść, której towarzyszą zagwozdki, jak sama nazwa wskazuje – jest zwariowana. Główny bohater, Heinz, szuka odpowiedzi na pewną zagadkę, a w zasadzie chce zapytać o jej rozwiązanie swojego przyjaciela, profesora Antona. Niestety, ich drogi długo się nie schodzą, a przez ten czas Heinz przeżywa różne przygody i natrafia na kolejne zagadki, przy każdej powtarzając, że chciałby znać na nią odpowiedź. Czytelnik oczywiście ma za zadanie znaleźć odpowiedź na te pytania. 


Książka ta jest bardzo przemyślana i znakomicie wykonana, jak zresztą wszystkie książki z serii ART. Urzekły mnie proste, geometryczne, abstrakcyjnie niedokończone ilustracje Marty Monteiro, artystki tworząca m.in. dla New York Times’a. Mocne barwy przyciągają wzrok – podobnie donośne napisy GONG! przy każdej zagadce. Duży rozmiar książki i przyjemny w dotyku papier dopełniają całości i robią na czytelniku wrażenie. 

Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek to kolejna znakomita książka Wydawnictwa EGMONT, która zachęca do kreatywnego myślenia i skupienia, a przy tym bawi i uczy. Nie jest to jednak pozycja dla dzieci – to młodzież i dorośli będą czerpać z niej najwięcej prawdy, bowiem zagadki nie są przystosowane do młodziutkiego czytelnika. Historia Heinza bawi i rozczula oraz rodzi w czytelniku pytanie – kto jest bardziej zakręcony – zwariowany dzień czy roztrzepany Heinz? Polecam z całego serca!

1 komentarz:

  1. Ojejku, muszę mieć tę książkę! Zapowiada się świetna zabawa z nią! <3

    OdpowiedzUsuń