wtorek, 5 lutego 2019

Stefania Leonardi Hartley - "Najpiękniejsze mity greckie"


Autor: Stefania Leonardi Hartley
Tytuł: Najpiękniejsze mity greckie
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 128
Ocena: 8/10

Opis:

„Najpiękniejsze Mity greckie” to niesamowita książka, która przeniesie dziecko w starożytny świat mitologii greckiej. Przejdź Labirynt Minotaura, wybierz się w ryzykowną podróż z Odyseuszem, poznaj przebieg wojny trojańskiej oraz wiele innych niezapomnianych historii.

Seria „Opowieści ze złotą wstążką” to wspaniale zilustrowane zbiory najpiękniejszych baśni, bajek i mitów opracowanych z myślą o najmłodszych.

Recenzja:

Z mitologią jest tak, że ciężko ocenić daną publikację. Mity same w sobie są przepiękne i sama uwielbiam zaczytywać się w przekładzie Jana Parandowskiego. Jak jednak ocenić taką książkę, w której pomysł nie należy w zasadzie do jej autora, a jedynie jego opracowanie? Cóż, osobiście na potrzeby niniejszej recenzji przyjęłam trzy kryteria, tj. jakość ilustracji, dopasowanie języka do grupy docelowej, jaką są dzieci oraz wybór mitów, wszak tytuł zapewnia, że mamy do czynienia z mitami najpiękniejszymi.

Samo wykonanie książki należy zaliczyć na plus - duży, wygodny format, gruba oprawa to zdecydowanie cechy, które doceniam w książkach skierowanych do młodszej grupy czytelników. Ilustracje także korzystnie wpływają na odbiór publikacji - duże, kolorowe, trochę takie w disneyowskim stylu i przede wszystkim - jest ich całe mnóstwo! Żadna strona nie jest tylko czarno-biała, bo też w książce dla dzieci taka być nie powinna. 

Warstwa językowa według mnie jest dopasowana do grupy docelowej. Zdania są dość krótkie, tekst logiczny i dobrze poukładany. Niby oczywistość, ale mitologia jest tematem dość trudnym, więc jej przełożenie na język zrozumiały dla dzieci może stanowić wyzwanie. Co prawda na pierwszej stronie, trochę w pechowym miejscu, bo zwykle stojąc przy sklepowej półce właśnie pierwszą stronę się czyta, pojawiła się literówka, ale nie warto się zrażać takim drobiazgiem, bo publikacja jest naprawdę ciekawie opracowana.W kwestii wyboru mitów autorka również u mnie zaplusowała, bo pojawiły się tutaj moje ulubione historie - o wojnie trojańskiej i podróżach Odyseusza. Widzicie zatem, że nie ograniczamy się do bogów Olimpu, ale otrzymujemy coś więcej, a myślę, że akurat te mity przypadną do gustu wielu młodym amatorom przygód i wartkiej akcji.

Książek z mitami, także tych skierowanych do dzieci, jest wiele i tak naprawdę trudno byłoby wskazać jedną najlepszą. Dobrze jednak wiedzieć, że na rynku pojawiła się kolejna, dobrze opracowana i przyjemnie zilustrowana. Bo mitologia to coś, co powinno gościć w każdej domowej biblioteczce.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zielona Sowa.

3 komentarze:

  1. Ależ piękna grafika. Dzieci powinny być zachwycone.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oooo bardzo lubiłam w przeszłości Mitologię jako lekturę w szkole. A tu widzę piękne ilustracje, ciekawa pozycja - dla nas jeszcze trochę "za dorosła" ale przyjrzę się jej na przyszłość :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajne wydanie. Piękne ilustracje. Mitologiczne opowieści są magiczne.

    OdpowiedzUsuń