sobota, 4 maja 2019

Stéphane Frattini – „100 głupich porównań dla bystrzaków”

Autor: Stéphane Frattini
Ilustrator: Vincent Rif
Tytuł: 100 głupich porównań dla bystrzaków
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 24.04.2019
Liczba stron: 208
Ocena: 8/10
Wiek: 6-14

Opis:

Czego mamy więcej, brwi czy rzęs? Gdyby na Ziemi mieszkało 1000 osób, ile z nich byłoby Europejczykami? Który język ma więcej słów, angielski czy francuski? Czy istnieje oko większe od piłki do koszykówki? Czy na świecie rodzi się tyle samo dziewczynek, ile chłopców? Czy starczyłoby życia na policzenie głośno do miliarda? Kiedy spalamy więcej kalorii: podczas snu czy oglądania telewizji? Czy w Australii jest więcej kangurów czy ludzi? 
Podobało wam się "100 głupich pytań dla bystrzaków"? Oto książka, w której znajdziecie 100 wyjątkowo zwariowanych porównań. Zaspokoi ciekawość nawet największego bystrzaka!

Recenzja:

Dzieci znane są między innymi z tego, że zadają wiele trudnych i dziwnych pytań. Odpowiedzi na niektóre z nich nie są w stanie udzielić nawet najbardziej wykształceni dorośli. Zdumieni nimi, nieraz wpadają w osłupienie, bowiem okazuje się, że pociechy są żądne wiedzy na temat, nad którym ich opiekunowie nigdy się nie zastanawiali. Trzeba więc najpierw zebrać odpowiedni materiał, by móc wybrnąć z takiej sytuacji. Można posiłkować się wówczas takimi pomocami jak jedna z najnowszych publikacji wydawnictwa Naszej Księgarni – 100 głupich porównań dla bystrzaków. Zawarte w niej informacje zaciekawiły nie tylko mojego syna, ale również mnie samą. Co jest w tej książce takiego ciekawego? Czytajcie dalej!


Bardzo lubię poznawać wszelkiego rodzaju ciekawostki, dlatego przyznam szczerze, że ten egzemplarz zamawiałam z myślą o sobie. Jednak mój syn także z niego korzystał oraz z zainteresowaniem przysłuchiwał się opisywanym w nim rewelacjom. Jestem pewna, że to zwłaszcza te nieprzyzwoicie śmieszne zostaną przez niego najdłużej zapamiętane. Oboje zdobyliśmy wiedzę, dzięki której lepiej rozumiemy prawidłowości funkcjonowania otaczającego nas świata a nawet ludzkiego organizmu. Istnienie niektórych stworzeń do tej pory było poza naszą świadomością, a są one bardzo intrygujące zarówno poprzez swój wygląd jak i przyzwyczajenia oraz środowisko swojego życia. O zawartych tu informacjach nie rozmawiamy na co dzień, więc nie sposób przewidzieć, czego dowiemy się z tekstu umieszczonego na kolejnych stronach. Pozwólcie się więc zaskoczyć opisanymi w tej książce faktami.

Jak wskazuje sam tytuł, w publikacji tej znajdziemy zestawienie stu nietypowych porównań. Jeżeli więc zastanawiacie się na przykład: czego mamy więcej, brwi czy rzęs lub kiedy spalamy więcej kalorii: podczas snu czy oglądania telewizji, to dobrze trafiliście, bo właśnie na tego typu pytania odpowiadają autorzy tej publikacji. Każdemu zagadnieniu poświęcono dwie strony, więc jest to dość obszerny egzemplarz. Opisano je przejrzyście, po krótkim wprowadzeniu przechodzimy do trzech zwięzłych w swej treści akapitów poświęconych omówieniu danego tematu. W tekście znajdziemy dość dużo liczebników, stosowane są one w celu przybliżenia i zobrazowania skali danej ciekawostki. Omówienie utrzymane jest w humorystycznym tonie, co podtrzymuje uwagę dziecka i z reguły nie pozwala mu się nudzić. Dodatkowym atutem są zabawne ilustracje sprawiające wrażenie scen wyciętych ze śmiesznego komiksu. Niejedna z nich wywołuje uśmiech na twarzy. Sposób wydania zatem zasługuje na piątkę z plusem. Niemniej jednak jest to książka dla starszych pociech, ponieważ zawiera informacje, nad którymi trzeba trochę pomyśleć, by zrozumieć ich sens. Nie są to suche dane, mimo to trzeba się skupić podczas ich odczytywania i na spokojnie je przeanalizować. Najbardziej zadowoleni będą z nich spragnieni wiedzy miłośnicy zdobywania nowej wiedzy, a więc tytułowi bystrzacy.


Nie jest to książka, którą czyta się szybko. Nie trzeba również zapoznawać się z jej treścią strona po stronie. Możemy wybrać sobie dowolny temat, który najbardziej nas interesuje i zapoznać się z nim w pierwszej kolejności. Ułatwia nam to spis zagadnień umieszczony na końcu wydania. Informacje zawarte w publikacji można wykorzystać jako pomoc do przygotowania referatu na zajęcia w szkole. Znajdziemy tu wiele naukowych ciekawostek z różnych dziedzin, między innymi geografii, biologii, chemii i fizyki. To specyficzna encyklopedia wyjaśniająca złożoność zjawisk i prawidłowości wielu sfer życia i działalności człowieka. 

Chociaż tytuły niektórych porównań mogą wydawać się odbiorcom bezsensowne, to zupełnie jest to nieprawda. Wszystkie mają formę pytań i dotyczą dwóch tematów w nim zawartych. W rozwinięciu autorzy przybliżają nam każdy z nich i wskazują odpowiedź, która nie zawsze jest oczywista. Ponadto wyjaśniają nam definicje terminów, objaśniają etapy danych procesów i dostarczają aktualnej wiedzy z obszarów funkcjonowania człowieka w różnych zakątkach globu. To warta odkrywania skarbnica wielu naukowych i empirycznych wiadomości.


Lektura 100 głupich porównań dla bystrzaków dostarczy ciekawych informacji całej rodzinie. Polecam szczególnie starszym dzieciom zainteresowanym złożonością otaczającej ich rzeczywistości. Ta publikacja zaskakuje nietypowymi porównaniami i nieprawdopodobnymi, zwięźle a zarazem szczegółowo opisanymi odpowiedziami. Dodatkowo zabawne ilustracje rozśmieszają każdego. Warto się z nią zapoznać.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

7 komentarzy:

 1. Książka w moim klimacie. Podoba mi się tytuł i ciekawią mnie pytania porównania z samego wstępu. Myślę, że syna także zachwyci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow. Podobają mi się ilustracje. Są bardzo wesołe i fajne. Ciekawe informacje dla rodziny zawsze mile widziane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. 8/10 za ciekawą treść. Ilustracje mnie nie zachwycają. Są ładne, ale te z recenzji w ogóle mnie nie bawią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Porownania i pytania to czego dziecko jest ciekawe wxkazdym wieku ja czasem nie mam sil odpowiadac a z ksiazki czytelnik moze sie sporo dowiedziec

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważam, że to świetna pozycja dla dzieciaków głodnych wiedzy i mających milion pytań.. A dlaczego? dlaczego? i człowiek rzeczywiście czasem dębieje coby tu mądrego dziecku odpowiedzieć. Chętnie się w taką książkę uzbroję!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, zapowiada się zabawna i bardzo ciekawa lektura. Byłaby inspiracją dla mojego syna do zadawania jeszcze większej ilości pytań. Wpisuję na listę zakupów.

  OdpowiedzUsuń