środa, 19 czerwca 2019

Mike Jolley, Amanda Wood - "Świat przyrody"


Autor: Mike Jolley, Amanda Wood
Tytuł: Świat przyrody
Ilustracje: Owen Davey
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 112
Ocena: 10/10
Wiek: 6-14 lat

Opis:

Wyrusz na wędrówkę przez świat dzikiej przyrody z tym wyjątkowym przewodnikiem, pokazującym niesamowite zdolności adaptacyjne roślin i zwierząt, które pozwalają im przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.
Dowiesz się, dlaczego organizmy żywe wyglądają i zachowują się tak a nie inaczej, oraz w jaki sposób wszystko w przyrodzie jest ze sobą powiązane. Kolorowe strzałki na marginesach poprowadzą cię do odpowiednich tablic i tematów.

Recenzja:

To jest już naprawdę poważna encyklopedia. Tutaj nie ma już miejsce na „zwierzątka”, na przejrzystych, czytelnych planszach przeczytamy o przeróżnych organizmach, ich klasyfikacji (typy, gromady, rzędy… pamiętacie jeszcze co nieco ze szkoły?) i ciekawostkach na temat gatunku. Dowiemy się czym jest środowisko, jak zbudowane są określone stworzenia, w jaki sposób się rozmnażają, gdzie i jak żyją. Każda strona to nowa przygoda. Od cyklu życia pszczoły miodnej, przez części ciała świerszcza, rodzaje jaj, mieszkańców morskich głębin aż po tańczące ptaki. Jaskrawe barwy ostrzegawcze i sztuka kamuflażu, budowa liścia i rodzaje nasion. Pustynie, lasy tropikalne, morza i górskie szczyty. Nie ma co ukrywać – ta książka w bezpośredni sposób uświadamia różnorodność natury. 

Ile skórożarłoczków skrytych zmieści się w gramie kurzu? Jakie mikrostworzenie zamieszkuje mieszki włosowe naszych rzęs? Jak wygląda lampart morski? Jak nazywamy ssaki składające jaja, a jak górną wargę owada? Nie mówiąc już o tak podstawowych informacjach, jak prawidłowa nazwa „konika morskiego”. Te i inne zagadki ze świata przyrody pozwalają zatopić się w lekturze bez reszty.

 


A ilustracje… ilustracje to prawdziwy majstersztyk! Chociaż schematyczne i zgeometryzowane, to doskonale czytelne i bardzo klimatyczne. A zgaszona, choć bardzo szeroka gama kolorystyczna dodaje im elegancji i ponadczasowości.

Poza intuicyjnym i łatwym w obsłudze rozplanowaniem wiedzy w książce – poza samymi tablicami mamy tu również do czynienia z kolorystycznym podziałem na trzy główne kategorie informacji – i przystępnym językiem przekazywanej nauki (czyż to nie oksymoron?) „Świat przyrody” imponuje starannością wydania. Duży format, twarda oprawa, gruby, matowy papier i fantastyczna szata graficzna sprawiają, że to wymarzony prezent dla prymusa. Chociaż nie tylko prymus będzie czytał z przyjemnością.

Piękna, interesująca i wciągająca pozycja. Kompendium wiedzy, zostawiające czytelnika z jeszcze większym głodem wiedzy i koniecznością poświecenia czasu na refleksję odnoście naszego podejścia do świata przyrody.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

4 komentarze:

 1. Sama z chęcią sięgnę po tę lekturę. Już widzę syna zanurzonego w świecie przedstawionym w tej książce. Oczywiście świat zewnętrzny przestałby istnieć. On pochłania takie ciekawostki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ fajne książki pojawiają się dla najmłodszych. Oby tylko chciały czytać...

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczna ta książka! Te obrazki i kolory są takie retro. Naprawdę świetna książka dla dziecka głodnego wiedzy na temat zwierząt, myślę że nawet lepsza niż niejeden podręcznik do biologii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Marta Aleksińska26 czerwca 2019 14:42

  Świetna pozycja dla dziecka głodnego wiedzy! Uwielbiam książki z których sama mogę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, szczególnie interesująnie te skórożarłoczki ;) to ile ich jest?

  OdpowiedzUsuń