wtorek, 2 czerwca 2020

"Jak zostać ogrodnikiem", "Dzień z przyrodą"


Autor: Debbie Powell + Clair Rossiter
Tytuł: Dzień z przyrodą. 101 zadań inspirowanych naturą + Jak zostać ogrodnikiem. Zeszyt z zadaniami i naklejkami
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 160 + 36
Wiek: 3-7 lat
Ocena: 10/10

Opis:

Zacznij dzień od zaplanowania własnej ścieżki przyrodniczej, poszukaj gąsienic, wytnij z papieru piękną skorupę dla ślimaka. Po południu możesz zrobić ozdobne chorągiewki na przyjęcie w ogrodzie, poszukać drogi wyjścia z pszczelego labiryntu lub pokolorować skrzydła motyla. Wieczorem przyjrzyj się gwiazdom migoczącym na niebie. 

Dzięki tej pięknej interaktywnej książce zilustrowanej przez znakomitą Debbie Powell możesz odkrywać przyrodę, poznając gatunki ptaków, owadów i roślin.

Czy wiesz, jakie wspaniałe rośliny rosną w szklarni? Czy potrafisz rozpoznać wiosenne kwiaty, jagody, groszek i marchewkę?
Dzięki tej książce zrobisz papierowy kwiat, zbudujesz hotel dla pszczół, a nawet upieczesz pyszną szarlotkę! Dowiesz się również, jakie skarby rosną tuż za progiem twojego domu. Pomogą ci w tym ciekawe zadania i rozmaite naklejki.

Recenzja:

Wydawnictwo Egmont w ostatnim czasie wypuściło na rynek bardzo interesujące publikacje dla dzieci o przyrodzie. Po tym, jak zachwyciła mnie seria egmontowych zeszytów z obserwacjami przyrodniczymi, podobny efekt udało się uzyskać kolejnym książkom o takiej tematyce - "Jak zostać ogrodnikiem" i "Dzień z przyrodą" naprawdę zachwycają!

"Jak zostać ogrodnikiem" to dla mnie numer jeden. To książka, w której poznajemy pewne rodzeństwo - Różę i Jurka - którzy odwiedzają babcię i jej ogród. Kolejne strony to prawdziwa kopalnia wiedzy o rozmaitych roślinach, warto zaznaczyć, że nie tylko teoretycznej. Poznamy nazwy i wygląd popularnych kwiatów, dowiemy się, jak wyhodować różne rośliny, np. słonecznik, bazylię, kaktusy czy ziemniaki. Wszystko zostało opisane dokładnie, krok po kroku, wraz z wyszczególnieniem, czego będziemy potrzebować. Co więcej - mamy tutaj także ciekawe zadania dla młodych ogrodników - możemy wykonać kwiaty z papieru, tabliczki z nazwami kwiatów czy głowę z rzeżuchą. Dla mnie ta książka to absolutny hit o tematyce ogrodniczej! A, zapomniałabym, znajdziemy tu także duuużo naklejek!"Dzień z przyrodą. 101 zadań inspirowanych naturą" to kolejna interesująca publikacja, w dodatku o słusznych gabarytach, bo licząca aż 160 stron, na których znajdziemy mnóstwo zadań zwiazanych tematycznie z naturą, co sugeruje już podtytuł. Kolorowanie, wycinanie, odbijanie opuszek i robienie z nich owadów, łączenie w pary, labirynty, wykreślanki, robienie dokoracji - tutaj możliwości jet mnóstwo! Co więcej - wiele z tych zadań można wykonać różnymi technikami plastycznymi. Skrzydła motyla można pokolorować, pomalować farbami, wykleić plasteliną lub kulkami z bibuły. Co kto lubi, czym ktoś dysponuje w domu. Warto zaznaczyć, że zadania w książce mają różny poziom trudności, więc każde dziecię znajdzie tam coś dla siebie.Jeśli chodzi o wartstwę graficzną, bo podobają mi się obie książki. W "Jak zostać ogrodnikiem" jest bardziej realistycznie, co zawsze uważam za zaletę, w "Dzień z przyrodą. 101 zadań inspirowanych naturą" jest tak, jak być powinno w książce aktywnoścowej - interesująco, czasem abstrakcyjnie.

Każda z tych książek jest inna, każda warta uwagi. Dla mnie to absolutne perełki w tematyce przyrodniczej. Bardz się cieszę, że na nie trafiłyśmy z córką.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

4 komentarze:

 1. Recenzja jest świetna bardzo zachęca. Naprawdę zapowiada się na świetną książkę o przyrodzie. Mój trzylatek byłby zainteresowany. Tylko gdzie ja mu tyle książek pomieszczę. Bo tutaj na Bajduli same hity

  OdpowiedzUsuń
 2. I jak tutaj nie kupić, skoro mój pięciolatek już najchętniej siałby i sadził wszystkie nasionka, nawet te wydłubane z owoców ze sklepu. Tylko to wszystko tak wolno rośnie... Może ta książeczka pomoże mu zrozumieć dlaczego taj jest i że warto poczekać cierpliwie. Bardzo zachęcająca recenzja, bo i ja jako rodzic znajduje w tej pozycji coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie pozycje cenię, nie tylko uczą, ale także włączają dziecko w czynny udział, rozwijają jego wyobraźnię, kreatywność, a także ukryte być może do tej pory talenty plastyczne, techniczne czy ogrodnicze ❤ Wielkie brawa dla wydawnictwa ! Dla mnie też by to była dobra pozycja do lektury, bo na ogrodnictwie mało się znam 😉 a człowiek uczy się całe życie, co nie ? 😅 wiedzy nigdy za mało ❤

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresowanie dzieci otaczającą ich przyrodą przychodzi z wiekiem i tak jak wcześniej mój synek nie bardzo interesował się pochodzeniem wielu warzyw,owoców czy kwiatów, tak w tym roku przy pilnie i z ekscytacją uczestniczył w zakładaniu naszego warzywniaka. Codzienne podlewanie,pielęgnacja i obserwacja wzrostu naszych roślinek to jeden z rytuałów w ciągu dnia,które zapewniają mu wielką dawkę radości, bo sam może angażować się w ich hodowle. Obie książeczki na pewno bardzo by nam się spodobały,zwłaszcza "Jak zostać ogrodnikiem", dzięki której możemy poznać sekrety  hodowli poszczególnych roślin krok po kroku. Z kolei zadania inspirowane naturą spodobają się dzieciom lubiącym zabawy plastyczne a dzięki wielu inspiracjom zaczerpniętym z tej książki ozdoba naszego ogródka będzie stanowiła niesamowitą frajdę dla każdej pociechy.

  OdpowiedzUsuń