wtorek, 22 czerwca 2021

Dagmar Geisler - "Czy ten smutek kiedyś minie? Jak poradzić sobie z żalem"


Autor: Dagmar Geisler

Tytuł: Czy ten smutek kiedyś minie? Jak poradzić sobie z żalem

Wydawnictwo: Jedność

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 36

Wiek: 5+ 

Ocena: 9/10

Opis:

Książka ta w przystępny sposób pokazuje dzieciom, jak różnorodne są odcienie smutku i towarzyszące im odczucia. Zwłaszcza gdy jest to żal po stracie bliskiej osoby. Czy taki smutek w ogóle kiedyś minie? Autorka z wyczuciem przekonuje małych czytelników, że choć wydaje się to niemożliwe, prędzej czy później nadchodzi czas, kiedy robi się nam lżej i zaczynamy czuć radość z pięknych chwil, jakie przeżyliśmy razem z ukochaną osobą. Żywe i bliskie rzeczywistości ilustracje zachęcają dzieci do otwartej rozmowy o tej trudnej sytuacji.

Recenzja:

Smutek to uczucie, które jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. To naturalne, że czasem go odczuwamy. Zresztą, gdyby nie smutek, to czy potrafilibyśmy docenić radość? Jego powody mogą być różne - to, co smuci jednych, wcale nie musi być powodem smutku dla innych. Różnimy się od siebie i odczuwanie smutku nie jest wyjątkiem. Różnie też radzimy sobie ze smutkiem - i między innymi o tym jest ta książka.

Tematyka jest bardzo trudna - bo istnieje taki rodzaj smutku, który ciężko ukoić. To smutek po stracie bliskiej osoby. U jednych będzie on trwał krótko, ale bywa i tak, że wydaje nam się, iż on już nigdy nie minie i będzie nam towarzyszył do końca życia. Czy rzeczywiście? Czy smutek po śmierci kogoś dla nas ważnego mija? Autorka pokazuje młodym czytelnikom, że w końcu będzie lepiej. Nawet jeśli początkowo wydaje się to nierealne. Warto podkreślić, że autorka traktuje ten temat z wyczuciem - nie poucza, nie mówi, co czuć się w takiej sytuacji powinno, a czego absolutnie nie. Rozumie, że każdy człowiek jest inny i ta żałoba w każdym przypadku także jest inna.


Co ważne - autorka podejmuje także temat tego, czy to jest okej, że nie czuje się wcale wielkiego smutku po śmierci kogoś bliskiego. To istotne zwłaszcza z punktu widzenia dziecka, które widzi różne pełne smutku reakcje, słyszy pełne żalu słowa, ale... samo nic takiego nie czuje. Czy to jest okej? Tak - i warto, by dziecko o tym wiedziało i nie obwiniało się o to, że wcale nie czuje rozpaczy.

Książka jest w dodatku ładnie wydana - dużo tu ilustracji i kolorów, pomimo tematyki. Dodajmy do tego twardą oprawę i atrakcyjną cenę - wcale mnie nie dziwi sukces tej serii!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Jedność.

4 komentarze:

 1. Książka ta porusza bardzo ważny temat. Super se autorka porusza się w nim delikatnie i przystępnie. Ważnym elementem tutaj się ze autorka nie poucza. Każdy jest inny każdy przechodzi żałobę inaczej. Wizualnie bardo książka mi się podoba

  OdpowiedzUsuń
 2. To coś dla nas. U nas temat na czasie, bo ponad miesiąc temu mieliśmy pogrzeb w rodzinie, zmarł mój brat i do tej pory ciężko się pogodzić ze śmiercią tak młodej osoby. Mój synek cały czas tęskni za wujkiem i co trochę o nim mówi. Szukałam właśnie tego typu książeczek także bardzo dziękuję za recenzję. Bardzo chętnie zapoznam się z innymi tego typu publikacjami. A ta książeczka jest bardzo ładnie wydana i porusza naprawdę ważny i trudny temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydawnictwo "Jedność" ma wspaniałe książki dotyczące emocji. Mieliśmy już kiedyś okazję zapoznać się z innymi tytułami tego wydawnictwa dotyczące radości i złości.Czasem dorosłej osobie ciężko jest poradzi sobie z emocjami jakimi są smutek czy żal, a co dopiero dziecku. Uważam że takie książki są bardzo potrzebne. Zgadzam się ze stwierdzeniem że każde dziecko inaczej odczuwa smutek.Często mam wrażenie że moje dzieci są wysoko wrażliwe i długo przeżywają trudne emocje. Myślę że ta książka będzie ukojeniem dla dzieci i dobrą okazją by porozmawiać o smutku czy żałobie i pokaże że mimo trudności można przetrwać te ciężkie dni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna świetna publikacja na którą warto zwrócić uwagę. Odcienie smutku są różne to fakt, w zależności od tego czego dotyczy to uczucie. Czasem szybciej sobie z nim poradzić,czasem zajmuje to dłuższy czas i warto wiedzieć,że nie ma uniwersalnej recepty na poradzenie sobie z żalem,zwłaszcza po stracie bliskiej osoby. Książka wydaje się doskonale tłumaczyć najmłodszym wiele aspektów dotyczących smutku, również za pomocą grafiki. Podobnie jak poprzednie książki Wydawnictwa Jedność tę również oceniam zdecydowanie na plus.

  OdpowiedzUsuń