wtorek, 29 czerwca 2021

Katarzyna Pruszkowska - "O Kaziku i misiu Słoniku" 
Autor: Katarzyna Pruszkowska

Tytuł: O Kaziku i misiu Słoniku

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 48

Wiek: 4-5

Ocena: 8/10

Opis:

Jedną z rzeczy, której Kazik nauczył się od ukochanej babci, jest poszukiwanie skarbów, czyli przedmiotów porzuconych przez innych ludzi. Pewnego dnia trafia na starą walizkę z pluszowym misiem, pozytywką, kawałkiem cegły do rysowania, glinianym ptaszkiem i procą.

Okazuje się, że miś potrafi rozmawiać z dziećmi…

Nazywa się Słonik i bardzo tęskni za swoim przyjacielem Zbysiem. Kazik postanawia pomóc misiowi odnaleźć jego właściciela i tak powstaje plan…

Tymczasem między chłopcem i Słonikiem rodzi się przyjaźń, która pomoże Kazikowi w wielu trudnych chwilach.

Piękna opowieść o ponadczasowej przyjaźni, podejmowaniu nowych wyzwań, radzeniu sobie ze stratą.

Recenzja:

"O Kaziku i misiu Słoniku" to jedna z tych pozycji, które potrafią wzruszyć czytelnika, niewykluczone, że do łez. W dodatku nie tylko tego młodszego, bo i dorosły poczuje się przejęty tą historią. Bo i jak przejść obojętnie obok opowieści, która porusza nie tylko tematy zmian i nowych wyzwań, ale także te trudne i poważne - przemijania i straty.

Kazik to chłopiec, który wkrótce ma rozpocząć przygodę ze szkołą. Przechodzi trudny czas, bo pewnego dnia karetka zabrała jego tatę, który nie wrócił już do domu. Chłopiec dużo czasu spędza z babcią, która uczy go, jak szukać skarbów tam, gdzie nikt inny nie spodziewałby się ich znaleźć - swoją drogą, to prawda, że ludzie wyrzucają wiele rzeczy, którym ktoś inny mógłby ofiarować drugie życie.

Pewnego dnia chłopiec trafia na starą walizkę, w której znajduje... misia. Trochę nie podoba mi się sposób, w jaki do niej dotarł, bo szedł za nieznajomym mężczyzną, oddalając się od domu - wiedział, że nie powinien tego robić, ale był zezłoszczony na mamę. Ale to też dobry punkt wyjścia do rozmowy ma temat tego, dlaczego warto pamiętać o zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Miś z walizki trafił z Kazikiem do domu, gdzie okazało się, że pluszak... potrafi mówić! I że bardzo tęskni za swoim przyjacielem. Chłopiec postanawia, że pomoże mu go odnaleźć. Choć miś Słonik - o oryginalnym imieniu przeczytacie już w książce - dokładnie opisuje kompana swoich zabaw, to jednak jego odnalezienie okazuje się bardzo trudne. Dlaczego? I czy w końcu się im uda? Tego nie zdradzę, ale piękne jest to, że nie tylko Kazik pomaga misiowi - okazuje się bowiem, że pomagają sobie wzajemnie!


To piękna, momentami smutna i wzruszająca historia. Myślę, że spodoba się wielu czytelnikom - tym starszym też! Zwłaszcza że jest bardzo miło dla oka ilustrowana!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zielona Sowa.

4 komentarze:

 1. Wspaniała książeczka. Mnie już zauroczyła i bardzo chętnie ją przeczytamy. Tym bardziej, że porusza temat utraty bliskiej osoby a przy okazji jeszcze kilka innych ważnych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz słyszę o widzę tę książkę i jestem bardzo mile zaskoczona.

  Uwielbiam książki, które potrafią wzruszyć czytelnika, zarówno tego małego jak i dorosłego, a ta z pewnością do takich należy. Kocham opowieści, która porusza tematy zmian, nowych wyzwań,przemijania i straty.

  Kazik, tak jak mój syn Kuba wkrótce rozpocznie przygodę ze szkołą, od września będzie w pierwszej klasie. Zarówno ja jak i syn przeżywamy to, mamy obawy jak będzie.
  Poruszony jest tu bardzo trudny temat straty. Na szczęście my jeszcze takiej straty nie przeszliśmy i ibysmy długo nie przekonali się co wtedy się czuje.

  Piękna, wrażliwa, wzruszająca, chwytająca za serce, wycisksjaca łzy publikacja.
  Uważam że powinna znaleźć się w każdym domu, bo jest warta tego by ją mieć i sięgnąć gdy zajdzie potrzeba lub zwyczajna chęć

  Bardzo dziękuję za recenzje

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z czystym sercem mogę powiedzieć,że trafiłam na książkę, która z całą pewnością musi zagościć w naszej biblioteczce. Jest to lektura, która zawiera wiele ważnych tematów z jakimi zarówno dzieci jak i rodzice na pewno zetkną się w trakcie swojego życia. Temat utraty bliskiego członka rodziny niestety jest u nas dość aktualny,ponieważ niedawno odeszła moja babcia, co moje dziecko przeżyło bardzo boleśnie. W tym okresie bardzo dużo rozmawialiśmy, pomocna okazała się także książka "Wróć mój wilku,wróć' którą wygrałam dzięki uprzejmości Bajkowira jakiś czas temu. "O Kaziku i misiu Słoniku" jak wynika z recenzji to kolejna świetna książka, która zaznajamia dzieci z pojęciem przemijania i straty bliskiej osoby, co z pewnością jest świetny punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem. Poza tym z pewnością kryje fascynującą przygodę jaką Kazik przeżywa z nowym przyjacielem. Tekstu jest w sam do dłuższej lektury a ilustracje bardzo ładne.  Cudownie,że polecacie tak piękne i wartościowe książki dla dzieci! Od razu zapisuję na listę must have.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po przeczytaniu recenzji wiem że ta książka powinna u nas zagościć w biblioteczce 😍 ta książeczka porusza, ważne tematy i trudne. Jest ona bardzo wartościowa świetnie że u Was polecane są takie cudne książki i mozna dowiedzieć się o ciekawych perełkach

  OdpowiedzUsuń