sobota, 8 stycznia 2022

Ola Woldańska-Płocińska - "Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju"


Autor: Ola Woldańska-Płocińska
Tytuł: Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 28
Wiek: 0-6 lat
Ocena: 9/10

Opis:

Tym razem w popularnej serii "Opowiem ci, mamo" przedstawiamy niezwykłego bohatera, którego kochają wszystkie dzieci… Świętego Mikołaja! Najmłodsi dowiedzą się między innymi, że jest wielkim smakoszem i robi najlepsze naleśniki z konfiturą z arktycznych borówek, że pomagają mu skrzaty, na które może liczyć zarówno przy opiece nad reniferami, jak i przy codziennych obowiązkach, takich jak pastowanie butów. Ciekawscy będą mogli zajrzeć do jego domu oraz poznać tajniki dostarczania prezentów. Jednak książka kryje o wiele więcej tajemnic – na przykład co skrzaty i Mikołaj robią latem, dlaczego pani Mikołajowa ma najwięcej pracy w styczniu czy jak powstają prezenty. Wreszcie autorka zachęci także, aby zastanowić się, o co poprosić Świętego Mikołaja, który jest przecież bardzo zapracowany. Być może właśnie dlatego nie tylko on rozdaje dzieciom na świecie prezenty… A kto jeszcze? O tym także opowiada ta piękna obrazkowa książka.

Recenzja:

Chociaż Mikołajki i święta Bożego Narodzenie są już za nami, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dowiedzieć się więcej o Mikołaju - tej nieśmiertelnej i wzbudzającej co roku ogromne poruszenie, zwłaszcza wśród najmłodszych, bajkowej postaci. Tym razem w popularnej serii od wydawnictwa Nasza Księgarnia, a więc Opowiem, ci mamo... został poruszony temat tego specyficznego, ubranego na czerwono, pana. Na pewno warto poznać go lepiej. Ta publikacja zbiera w jednym miejscu szereg najważniejszych informacji o nim i przekazuje je w luźnej, rozrywkowej formie.


Które dziecko nie chciałoby bliżej poznać Świętego Mikołaja? I to jeszcze za pomocą książki z popularnego cyklu, wydanej w ciekawy sposób i w jak najwyższej jakości. Chociaż mój młodszy synek bał się tego pana, gdy przyszedł do nas w odwiedziny z prezentami, to chętnie przeglądał książkę mu poświęconą. Twarde strony i duży format sprawiają, że bez problemu mogą jej używać nawet te najmłodsze dzieci, czyli na przykład dwulatkowie. Pod względem wieku odbiorców jest to zatem uniwersalna publikacja, potrafiąca wzbudzić zainteresowanie zarówno u przedszkolaka jak i starszego dziecka. Czego zatem dowiedzą się z niej najmłodsi czytelnicy i co interesującego mogą w niej znaleźć?
Książka jest skarbnicą wiedzy o Świętym Mikołaju, musi zatem dostarczyć młodym odbiorcom najważniejszych informacji na jego temat. Zastanawialiście się z pewnością, gdzie mieszka ów sławny pan, jak wygląda jego dom, czy o tym, co je na śniadanie. To właśnie, między innymi, te zagadnienia zostały rozwinięte w książce. Autorka poświęciła także więcej uwagi małym pomocnikom Świętego Mikołaja, procesowi powstawania prezentów oraz reniferom. Pomimo małej ilości treści tę książkę można więc uznać za wyczerpującą w dość dużym stopniu wiedzę na temat pana roznoszącego zimą prezenty. Poza tym, to nie wszystko. Na pewno zostaniecie mile zaskoczeni zawartością tej publikacji i informacjami, które autorka przekazuje w prosty, interesujący i momentami zabawny sposób. Mój syn zachwycił się labiryntem, prowadzącym skrzata do domu Mikołaja zatem jak można wywnioskować zachęca ona także do aktywności i oferuje inne możliwości zabawy, oprócz czytania. Oczywiście wiedzą w niej zawarta jest dostosowana do dzieci także nie musicie się martwić, że zostanie tu zanegowane istnienie owej postaci. Na pewno młodzi odbiorcy utwierdzą się w przekonaniu, że ten pan istnieje i jest bardzo dobrym człowiekiem.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

3 komentarze:

 1. To cos dla nas. Synek wierzy w Świętego Mikołaja staram się otaczać go magią synek ma wiele pytań dotyczących Mikołaja na, które stara msei odpowiadać tą książka mu pomoże mi odpowiadać na nie

  OdpowiedzUsuń

 2. Dla nas nie ma znaczenia, że już po świętach. Książki z motywem świątecznym chętnie czytamy cały rok, bo zarówno mój syn jak i ja kochamy bardzo święta Bożego Narodzenia,dlatego kolekcjonujemy takie książki i z chęcią sięgamy po nie przez cały rok.

  W tym roku uświadomiłam syna o co chodzi z tym sw Mikołajem,jednak nie odebrałam mu całej wiary w niego,bo tak naprawdę sama odrobinę wierzę w tę niezwykłą postać.

  Uwielbiamy publikację Naszej Księgarni,i dobrze znamy serie Opowiem, ci mamo... Cieszy mnie niezmiernie,że ta książka zbiera w sobie mnóstwo najważniejszych informacji o świętym Mikołaju,a co najważniejsze ma to formę luźną i rozrywkową. Myślę że nie tylko dziecko ale i ja chętnie poznam treść tej książki,garść informacji o wyjątkowej postaci z tak pięknie wydanej publikacji.

  Nie od dziś wiadomo,że wydawnictwo swoje publikacje ma wysokiej jakości, często noszące znamiona kolekcjonerskiej.Ja zawsze jestem zachwycona ich książkami.

  Myślę że tu nie ma przedziału workowego,bo książki z motywem świątecznym interesują zarówno dzieci młodsze,jak i starsze,a nawet dorosłych,czego ja jestem najlepszym tego przykładem.Ta książka to prawdziwa skarbnica wiedzy o świętym Mikołaju,to podróż do jego ,świątecznej wioski,do świata magii,gdzie zawsze czuje się klimat świąt.

  Książka ta to taka wikipedia o świętym Mikolajut,o jego pomocnikach,jak powstają prezenty...Ogromny zasob informacji,na ktore nieraz trudno odpowiedzieć rodzicom.Podobai się sposób ,w jaki przekazana jest wiedza o Mikołaju.Prosty język,w sposób zabawny i interesujący tak by przykuć uwagę każdego . Niebywałe jest to ,że choć wiele treści nie ma, ilość przekazanych informacji na temat świętego Mikołaja jest imponująca.

  Bardzo podoba nam się ta publikacja,a ta recenzja przekonała nas dozakupu tej książki. Z pewnością będzie w naszej , domowej biblioteczce.

  Dziękuję za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa propozycja. Miło się czyta takie książki nawet po Świętach. :)

  OdpowiedzUsuń