środa, 11 września 2019

Barbara Supeł - "Historie Biblijne"


Autor: Barbara Supeł
Ilustracje: Artur Gulewicz
Tytuł: Historie Biblijne
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 128
Ocena: 8/10
Wiek: 4-5 lat

Opis:

Zbiór pięknie ilustrowanych opowieści biblijnych dla najmłodszych. W książce znajdują się najbardziej znane i istotne historie zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu. Opisane są w przystępny dla dziecka sposób, idealne do czytania na dobranoc.
Ekskluzywne, bogato ilustrowane wydanie idealnie nadaje się na prezent na chrzest lub komunię.


Recenzja:

Książka zawiera siedem biblijnych historii – o stworzeniu świata i ludzi, Arce Noego, wyjściu z egipskiej niewoli, walce Dawida z Goliatem, narodzinach Chrystusa, chrzcie w Jordanie i cudach Jezusa - oraz jedno zbiorcze opowiadanie zawierające przypowieści. Wszystkie te tematy zostały opowiedziane w całkiem rozbudowany sposób – nie stronią od trudnych, egzotycznie brzmiących imion postaci i dokładnie tłumaczą całą sytuację w sposób jak najbardziej zrozumiały dla małego odbiorcy. W związku z bardziej rozbudowanym potraktowaniem tematu, niż bywa to zwykle w książkach dla dzieci i skupieniem się tylko na wybranych opowieściach, są one dłuższe – każda z nich zajmuje mniej więcej po 10 stron. Wszystkie historie zostały bogato (i przy tym kolorowo i całkiem sympatycznie) zilustrowane, co nie tylko podkreśla atrakcyjność tej pozycji, ale również pomaga w zrozumieniu tekstu. Natomiast  większy format i duża czcionka ułatwiają czytanie zarówno dorosłym (a przecież często to babcie biorą na siebie wprowadzenie dziecka w tematykę biblijną), jak i dzieciom podczas pierwszych prób samodzielnego czytania. 

Co dla mnie szczególnie ważne – opowiadania dobrano i opowiedziano tak, by oczyścić narrację z nadmiernej brutalizacji. I chociaż anioł śmierci przychodzący po pierworodnych do egipskich domów nieszczególnie sprawia, że mam ochotę czytać o tym dziecku, to jednak wciąż nie jest to rzeź niewiniątek, czy ojciec decydujący się na złożenie syna w ofierze. Może jestem dziwna, ale Pismo Święte to moim zdaniem lektura przynajmniej +15, dlatego też mówienie o nim dzieciom jest takim wyzwaniem. 

I ta pozycja moim zdaniem zdała test. Na pewno sięgniemy po nią ponownie przed Świętami, bo opis Bożego Narodzenia jest wyczerpujący i bardzo udany – idealny jak na możliwości poznawcze mojej prawie czterolatki. To dobry wybór na jedno z pierwszych bardziej świadomych spotkań malucha z wiarą katolicką, dlatego moim zdaniem bardzo fajnie sprawdzi się jako pamiątka Chrztu Świętego. 

Recenzja powstałą dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zielona Sowa.

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem jest to bardzo fajny prezent na Chrzest lub Pierwszą Komunię. Sama dostałam ilustrowane Opowieści Biblijne na komunię i mam do niech ogromny sentyment. Moje książka jest równie pięknie zilustrowana jak i ta, i także jest w łatwy sposób napisana, tak, że każde dziecko powinno zrozumieć. Takie Opowieści Biblijne to naprawdę świetny wybór. Polecam.

    OdpowiedzUsuń