sobota, 7 grudnia 2019

Daniela Kulot - "Krokodyl i żyrafa. Zakochana para"

Autor: Daniela Kulot
Tytuł: Krokodyl i żyrafa. Zakochana para
Wydawnictwo: Esteri
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 16
Ocena: 8/10

Opis:

Krokodyl i żyrafa właśnie postanowili wyruszyć na wycieczkę do miasta. Niestety, pomysł okazał się nie najlepszy, gdyż osobliwa para zwracała uwagę niemal wszystkich, stając się przedmiotem kpin. Wszędzie wytykano ich palcami do czasu, aż zdarzyło się coś strasznego. Coś, co zapadło wszystkim w pamięć i sprawiło, że na ogromną żyrafę i malutkiego krokodyla zaczęto patrzeć zupełnie inaczej...

 Kolejna seria szalonych przygód oryginalnej, jedynej w swoim rodzaju pary, dla której - jak się okazuje - nie ma rzeczy niemożliwych.

Piękna opowieść o potędze miłości, która przezwycięża wszelkie przeciwieństwa losu, ale także o akceptacji odmienności i potrzebie tolerancji.

Recenzja:

W ostatnim czasie coraz częściej trafiam na książki, które poruszają temat odmienności i związanej z nią tolerancji. Bardzo mnie to cieszy, gdyż są to zagadnienia niezwykle istotne, o których trzeba mówić i od najmłodszych lat wpajać naszym dzieciom, że nie wolno nikogo ranić bez względu na wygląd, inne od powszechnych upodobania, czy też oryginalny sposób bycia. Historyjka opisana w książce Krokodyl i żyrafa. Zakochana para od wydawnictwa Esteri doskonale oddaje istotę tych kwestii, do tego jest ciekawa i pięknie zilustrowana oraz oczywiście pouczająca. Co zatem możemy przekazać naszym dzieciom z jej pomocą? Bardzo wiele, bo nie od dziś wiadomo, że najważniejsze jest znaczenie treści a nie jej ilość i wystarczy zaledwie szesnaście stron, by otrzymać lekcję na całe życie, rozbudzając przy tym wyobraźnię i zaspokajając dziecięcą ciekawość. Zaś bohaterowie będący zwierzętami to od dawna lubiane przez wszystkich rozwiązanie w książkach dla najmłodszych miłośników literatury.

Na szczęście ja i moje dzieci nie doświadczyliśmy przykrości ze strony innych osób, polegającej na wyszydzaniu lub równie bolesnych uczynkach. Oczywiście mój syn nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak do sprawienia komuś krzywdy niekiedy wcale nie potrzeba konkretnego powodu. Zdaję sobie także sprawę, że nie jestem w stanie wszystkiego skontrolować i to nie jest też wcale moim zamiarem, gdyż dzieci potrzebują samodzielności. Potrzebują także rozmowy na różne tematy a dzięki tej książce łatwiej będzie nam wytłumaczyć najmłodszym pewne sprawy o współczesnym społeczeństwie i funkcjonowaniu w nim. Poza tym to intrygująca opowieść, od której nie można się oderwać dopóki nie usłyszy się jej zakończenia. 


Bohaterami tej historii są oczywiście krokodyl i żyrafa. Jest to zakochana para i autorka wyraźnie wskazuje na to, że zwierzątka się kochają. Akcentuje także różnice pomiędzy nimi, zwłaszcza te najbardziej widoczne, a więc związane z ich wyglądem. Pewnego dnia oboje postanawiają wybrać się do miasta. Jednak tam napotykają same zdziwione spojrzenia i są adresatami niemiłych komentarzy. Dopiero ich heroiczny czyn pozwala zrozumieć innym, jak świetnymi są osobnikami i że nie można na nikogo patrzeć przez pryzmat wyglądu oraz sposobu życia. Wielu dorosłym przydałaby się podobna lekcja... Opowieść ta jest naprawdę interesująca i ważna w swoim prostym przekazie. Wyzwala także niemało emocji, w tym obawę i powodzenia akcji ratowniczej podczas pożaru. Fabuła i wartościowe przesłanie udały się autorce znakomicie. Dzieci, które uwielbiają słuchać ciekawych historyjek będą zadowolone z poznania właśnie tej. Natkniemy się tu nawet na niezapowiedziany zwrot akcji i zadrżymy o los występujących w niej postaci. 

"Krokodyl i żyrafa zostali parą. Bardzo w sobie zakochaną.  Kochali się, pomimo że żyrafa była ogromna, a krokodyl malutki."

Książka w twardej oprawie z kolorowymi ilustracjami, które zajmują większą część każdej strony, jest naprawdę warta uwagi. Idealna do przeczytania przed snem lub o każdej innej porze. Tekst nie jest skomplikowany i łatwo można go zrozumieć, dlatego nawet najmłodsze dzieci powinny być nim zainteresowane. Autorka zaskoczy ich tylko nazwami własnymi zarezerwowanymi dla określenia miejsca akcji. Wiek dziecka nie odgrywa znaczącej roli, zarówno czterolatek jak i ośmiolatek może być nią zainteresowany. Oczywiście ważny jest tu także udział rodzica i rozmowa z dzieckiem o puencie tego opowiadania, dostosowanej do jego rozwoju emocjonalnego. Owa opowieść ma nie jeden ukryty przekaz i od nas zależy, czy zechcemy je wszystkie zauważyć i opowiedzieć o nich naszym pociechom.Krokodyl i żyrafa. Zakochana para to ciekawa i pouczająca historia dla najmłodszych. Sugestywnie i subtelnie naprowadza czytelników na wartości, którymi powinni kierować się w społeczności, a więc nie poddawać się uprzedzeniom i z wyrozumiałością akceptować odmienność innych osób. Przystępny dla malucha tekst wzbogacony w krótkie dialogi oraz barwne i szczegółowe ilustracje łączące fikcję z rzeczywistością sprawiają, że nie sposób nie ulec magii tej opowieści. Zachęcam do wkroczenia w świat, w którym na podium z dumą staje miłość i dobre serce pokonując uprzedzenia i brak tolerancji.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Esteri.

6 komentarzy:

 1. I właśnie o taką książkę mi chodziło z przekazem tolerancji. Jestem osobą tolerancyjną i chciałabym aby moje dziecko nauczylo sie że inność nie oznacza zła. Myślę że chętnie zaczniemy przygody z żyrafka i krokodyle

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie. Przyznaje, że to niesamowicie trudne tematy. Ty bardziej że dzieci zazwyczaj mówią to co myślą i opanowanie tego wymaga nie lada wysiłku. Cieszę się, że pojawiła się seria, która traktuje o tolerancji. Z niebanalną parą bohaterów Żyrafą i Krokodylem. Książka z kolorowymi obrazkami, zapewne zachwyci małego czytelnika i jego mnie. Chętnie sięgniemy po tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 3. My z przedszkola już po pierwszych przejściach na temat tolerancji i różnic między nami 🙄 jakieś 2 tygodnie temu córka wróciła z płaczem z przedszkola bo koleżanka powiedziała jej że jest gruba 😱😱 (4,5 latka 😱😱😱). Wcale nie powiedziałam jej,ż jest czy nie jest gruba... Zapytałam czy widzi w tym coś złego? Czy bycie grubszym jest lepsze czy gorsze i od czego? Czym tak naprawdę się różnimy? Czy to że ktoś jest gruby lub chudy określa czy jest fajny czy niefajny? To zawsze trudne tematy szczególnie
  jeśli dotyka to nas bezpośrednio. Bardzo ciekawy tytuł do biblioteczki młodszych przedszkolaków. U nas sprawdziłby się podwójnie bo mój synek bardzo lubi żyrafy 😉 dodatkowy plus daje za bardzo interesującą szatę graficzną ,ubię bo bardzo lubię taki rodzaj ilustracji, a to przecież ja czytam dzieciom książki i muszę na nie patrzeć 🤪
  chociaż tutaj dygresja ik książka na ten sam temat odmienności i tolerancji "ięciuP nieudanych" na początku odstraszyła mnie swoim wyglądem i byłam pewna że córce się nie spodoba, a tymczasem stała się jednym z naszych domowych hitów Ja też w końcu zapałał miłością do tych pięciu 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci bywają bezwzględne... dlatego dobrze, że wydawane są właśnie takie książki. ☺

   Usuń
 4. Krokodyl i żyrafa? To faktycznie niebanalna para! Bardzo mnie cieszy, że w Polsce wydawane jest tyle pouczających bajeczek, które nie tylko bawią, ale i uczą. I jeszcze te ilustracje! Każdy maluch z pewnością chętnie sięgnie po tak kolorową książeczkę, z równie barwnymi bohaterami. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z problemem nietolerancji mój synek zetknął się w pierwszych dwóch miesiącach zajęć w przedszkolu. Gdy do niego trafil miał trochę problemów z wymową,dlatego niektóre dzieci nie tylko śmiały się z niego ale również odmawiały wspólnej zabawy. Pamiętam,jak niechętnie wychodził do tej placówki i nierzadko wracał z płaczem po zajęciach. Problem na szczęście udało się szybko rozwiązać,ale myślę,że ta książka,która uczy tolerancji wobec wszelkiej odmienności,powinna być dzieciom czytana nie tylko w domu ale również w przedszkolu czy szkole,gdzie dzieci stykają się z problemem jaki jest opisany w tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń