środa, 16 września 2020

Felicita Sala - "Przy ulicy Ogrodowej 10. Rodzinne przepisy z czterech stron świata"


 
Autor:
Felicita Sala
Ilustracje:
Felicita Sala
Tytuł:
Przy ulicy Ogrodowej 10. Rodzinne przepisy z czterech stron świata
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Rok wydania:
2019
Liczba stron:
48
Ocena:
10/10
Wiek:
6-8 lat


Opis:


Czy czujesz to? Z każdego okna unosi się inny smakowity aromat. Na wszystkich piętrach kamienicy przy ulicy Ogrodowej 10 mieszkańcy przygotowują tradycyjne danie ze swojego rodzinnego kraju. Jedni szykują guacamole, inni baba ghanoush, a jeszcze inni pieką ciasto z bananami i jagodami. Daj się zaprosić na sąsiedzkie przyjęcie w ogrodzie i skosztuj potraw z wielu zakątków świata!

Recenzja:

Dom przy ulicy Ogrodowej 10 jest wyjątkowy – to prawdziwy tygiel kulturowy, gdzie mieszają się przeróżne tradycje i zwyczaje. Jego mieszkańcy pochodzą z przeróżnych zakątków świata i właśnie szykują w ogrodzie wielką sąsiedzką ucztę. Aż ślinka cieknie na sam widok tych pyszności. I przychodzi chęć, by samemu poeksperymentować w kuchni!

To jednocześnie pięknie zaprojektowany picturebook – utrzymany w przytłumionych barwach, gdzie lewą stronę rozkładówki w całości zajmuje ilustracja, na prawej zaś umieszczono listę składników przedstawioną w formie ilustracji i krótki przepis poniżej – i, no właśnie!, wyjątkowa książka kucharska dla najmłodszych! 
 
Każdy z mieszkańców kamienicy przy Ogrodowej 10 postanowił przyrządzić przysmak ze swoich rodzinnych stron i do tego podzielić się przepisem. Mamy więc 15 nieskomplikowanych dań, których poziom trudności i przepisy zostały zredagowane w taki sposób, żeby gotowanie z dzieckiem było samą przyjemnością. A do tego były charakterystyczne dla danych regionów. I chociaż sugerowany wiek odbiorcy to 6-8 lat, z powodzeniem wypróbowałyśmy już dwa przepisy razem z czterolatką i było świetnie (i pysznie!).

Są dania na zimno i na gorąco, obiadowe i przekąski, na słono i słodkie wypieki. A wszystkie łączy nieszczególnie rozbudowana lista składników i prostota wykonania.

To nie tylko uczta dla zmysłu smaku, ale i dla oczu, bo wydanie jest piękne! Nie sposób też odmówić tej pozycji subtelnej mądrości, bo może się okazać fajnym pretekstem do rozmowy z dzieckiem o odmienności kulturowej, różnicach w wyglądzie ludzi o różnej narodowości i zwyczajów z przeróżnych okolic. Wszyscy są tu mile widziani. Dołączycie do sąsiedzkiej uczty?

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz