sobota, 10 października 2020

Barbara Supeł - "Jadzia Pętelka nie odda łopatki"; " Staś Pętelka. Wielka wyprawa"

 

Autor: Barbara Supeł
Ilustrator: Agata Łuksza
Tytuły: Jadzia Pętelka nie odda łopatki; Staś Pętelka. Wielka wyprawa
Wydawnictwo: Zielona Sowa 
Data wydania: 10.06.2020; 15.07.2020
Liczba stron: 24; 48
Wiek: 1-3 lat; 4-5 lat
Ocena: 10/10

Opis:
  
Jadzia Pętelka dostała nową łopatkę. Jest duża. Jest pomarańczowa. I najpiękniejsza ze wszystkich łopatek! Jadzia nikomu jej nie odda! Ale zabawa w piaskownicy jest ciekawsza, kiedy współpracuje się z innymi dziećmi. Czy dziewczynka pożyczy komuś swoją łopatkę?

Dzieci poznają kilka zasad, dzięki którym będzie im łatwiej stawiać granice i współpracować ze sobą podczas zabawy.

„Jadzia Pętelka” to seria dedykowana najmłodszym czytelnikom. W każdej części maluchy oraz ich rodzice mają szansę rozpoznać sytuacje z własnej codzienności. Podążając za tytułową bohaterką, odkryją więc sposoby na wyciszenie przed snem, oswoją temat kąpieli, mycia zębów czy siusiania do nocnika, wspólnie przygotują się do wyjścia na spacer. Dzięki prostemu językowi, krótkim tekstom, elementom aktywizującym oraz zabawnym ilustracjom lektura przyciągnie uwagę dziecka i wesprze je w stawianiu czoła codziennym maluszkowym wyzwaniom.
***
Staś i Jadzia po raz pierwszy w życiu wyruszają w podróż bez rodziców! Dziadkowie zabierają wnuczęta do górskiego domku pani Krystyny i pana Bogdana - przyjaciół poznanych w sanatorium.

Dzieci czeka wyjątkowa odskocznia od codziennej rutyny: kibicowanie dziadkom grającym w karty do późna w nocy, chodzenie w piżamach do samego południa i nielimitowany dostęp do owocowych galaretek. Wakacje z dziadkami to najlepsza przygoda na świecie!

Nie ominą ich także typowe górskie atrakcje - przejażdżka kolejką, spacery po szlakach i kupowanie pamiątek dla wszystkich członków rodziny.
 
Recenzja:
 
Dzieci uwielbiają dostawać nowe zabawki. Niestety niezbyt często lubią się nimi dzielić. Wszystko chcą zatrzymać dla siebie, będąc przekonanymi, że jest to dla nich najlepsze rozwiązanie. Nie zdają sobie jeszcze sprawy z tego, że dzielenie się swoimi rzeczami i współpraca z innymi może przynieść im wiele frajdy. Chociaż najcieplejsze dni w roku mamy już za sobą to historyjki Jadzia i Stasia Pętelki przez cały rok  mogą pełnić funkcje edukacyjne, rozrywkowe, a ponadto - przywołać wspomnienia z wakacji. Tym razem z bohaterami tych wspaniałych serii spotkamy się w piaskownicy oraz na wyprawie w górach i to bez.. rodziców. Czego nauczą dzieci przygody znanych już w świecie literatury dziecięcej postaci? Barbara Supeł przede wszystkim ukazuje te trudniejsze sytuacje z ich życia i sposoby, za pomocą których można je przezwyciężyć.
 
Wiele razy w naszym codziennym życiu jestem świadkiem scen, jak dwoje dzieci wyrywa sobie tę samą zabawkę lub jedno z nich nie chce dać nikomu swojej, nawet gdy ten ktoś ładnie go o to poprosi. To nic, że wokół niego leży mnóstwo innych ciekawych przedmiotów. Mam wrażenie, że zawsze najbardziej interesującą rzeczą jest ta, którą właśnie "potrzebuje" inny maluch. Takie epizody są często powodem konfliktów wśród dzieci. Zazwyczaj kończą się płaczem, ale ich finał może być zupełnie inny. O tym przekonała się Jadzia Pętelka. Natomiast ważnym problemem poruszonym w książce Staś Pętelka. Wielka Wyprawa jest czasowe rozstanie dzieci z rodzicami. W tym przypadku Jadzia i Staś wyjeżdżają w góry ze swoimi dziadkami. Jednak dla małego dziecka każda rozłąka z mamą i tatą to wielkie przeżycie. Nawet wyjście do przedszkola. Poczytajcie zatem dzieciom o tym, jak w takiej sytuacji poradzili sobie mali Pętelkowie.
 
 
 
 
Najpierw jednak napiszę kilka słów o książeczce o Jadzi. Otóż, pewnego dnia dziewczynka dostaje nową, piękną łopatkę i idzie na plac zabaw z mamą, by tam się nią pobawić. W piaskownicy są także inne dzieci i trzeba na nie uważać. Jadzia chciałaby też wypróbować pozostałe zabawki, ale nie jest w stanie wypuścić z rąk swojej fantastycznej łopatki. Niestety wkrótce zaczyna jej się bardzo nudzić. Na szczęście obok pojawia się Staś, który nieświadomie udowadnia wszystkim, że dzielenie się posiadanymi rzeczami i wspólna zabawa daje najwięcej radości. Czy Jadzia w końcu zrozumie, że warto pożyczać sobie nawzajem swoje zabawki? Czytając tę opowieść naszym dzieciom uświadomimy im, że wspólna zabawa nie ma sobie równych, a współpraca i pozwolenie na korzystanie ze swoich rzeczy innym maluchom może przynieść nam wszystkim wiele korzyści.
 

 
Ta krótka i niezbyt skomplikowana opowieść ma w sobie wielką moc przekazu o edukacyjno-społecznym charakterze. Dzieci będą mogły zrozumieć, że wspólna zabawa to sama radość. Zaobserwują, jak należy działać w grupie. Ponadto autorka przemyciła tu także inne ważne tematy, jak bezpieczeństwo na placu zabaw oraz dbanie o środowisko i wyrzucanie śmieci do kosza. Szczególną uwagę zwrócono także na opis rzeczy, poprzez zapis tłustym drukiem przymiotników charakteryzujących łopatkę, co pozwala dzieciom odczuć, jak wielkie znaczenie dla bohaterki ma ten przedmiot.

W drugiej z recenzowanych książek głównym bohaterem jest Staś Pętelka. Jednak nie zabraknie w niej także udziału jego młodszej siostry Jadzi. Rodzeństwo wraz  z dziadkami wyruszy na wakacje w góry. Bedzie to ich pierwszy wyjazd bez rodziców. Czy maluchom uda się opanować swoje lęki przed pobytem, a zwłaszcza nocowaniem, w nowym miejscu? Wasze maluch przekonają się, że obawa przed nieznanym to coś naturalnego, jednak tak naprawdę nigdy nie jesteśmy samotni i każdy strach można przegnać w kąt.

Staś to starszy brat Jadzi, ale jak każdy przedszkolak ma swoje troski i problemy. Czytając jego perypetie dostrzegamy wewnętrzne rozterki chłopca przed wyjazdem, ale także piękno podróżowania. Oczywiście ta historia ma szczęśliwe zakończenie, ale na drodze ku niemu zaobserwujemy zmartwienia bohaterów, ale także kilkakrotnie uśmiechniemy się towarzysząc im w tej niezwykłej wyprawie, równocześnie podziwiając odwagę, którą z pewnością się wykazali. Taka postawa może podbudować pewność siebie małych słuchaczy i zachęcić ich do podejmowania swoich indywidualnych wyzwań.


Obie książki zostały wydane w twardej oprawie. Jadzia Pętelka nie odda łopatki ma mniejszy format i mniej tekstu do przeczytania. Natomiast Staś Pętelka. Wielka wyprawa to obszerniejsza pod względem treści książka, podzielona na krótkie rozdziały. Pierwszą wymienioną publikację polecam dzieciom od drugiego roku życia, a drugą - tym starszym, chodzącym już do przedszkola. 

Książki z rodzeństwem Pętelków w rolach głównych to fantastyczne opowieści, które z łatwością pokochają wszystkie maluchy. Ich przygody są niezwykle realistyczne i bliskie każdemu dziecku. Można z nich czerpać inspiracje, porady i cenne wskazówki przydatne w rozwoju naszych pociech.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zielona Sowa.

5 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książeczki które dotyczą realistycznych problemów czy sytuacji. Są bardzo pomocne aby pomóc wyjaśnić dzieciom dlaczego np warto się dzielić c ojej nie lada wyczynem. Bardzo ważna jest też książeczka o krótkiej rozłące z rodzicami która może udzielić nam cennych porad jak przygotować dziecko do takiej rozłąki jak i pokazać malcowi rozłąka nie jest straszna pokaże nam tutaj rozne emocje jak np lęk o których możemy porozmawiać z dzieckiem

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znamy Jadzi Pętelki i chyba już nie poznamy. Jest ona dedykowana młodszym dzieciom, a tematy, które poruszane są w książeczkach mój syn jyz dobrze zna.

  Bardzo ciekawa recenzja, pewnie kilja lat wcześniej po Jadzię i Stasia sięgnęlibyśmy.

  Dzielenie się zabawkami i wspólna zabawa to świetna frajda, ten temat mamy ogarnięty, ale właściwie możemy przeczytać książeczkę, ale nie w celu edukacyjnym a raczej by upewnić w przekonaniu syna że właściwie postępuje.
  Świetnie że powstają książeczki o charakterze edukacyjno - społecznym. Dzielenie się i wspólna zabawa daje mnóstwo radości, uczy i przygotowuje do życia.
  Dla nas bardziej aktualna jest przygoda Stasia, o wielkiej podróży. Tu temat znajdziemy idealny dla nas.

  Piękne ilustracje, twarde okładki (cenimy książki w twardych okładkach)

  Najważniejsze, że przygody Jadzi i Stasia są bardzo realistyczne, z życia wzięte, poruszające bardzo ważne kwestie.

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo miła książeczka. Moja Zuzia uwielbia tak kolorowe czytanki

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielokrotnie już przewijały się mi książki z serii o Jadzi Pętelce, jednak nigdy po nie nie sięgnęłm. Przyznaję, że ten rodzaj grafiki nie jest moim ulubionym i może dlatego ta seria nie pojawiła się u nas w domu.
  Z ciekawością jednak przeczytałam recenzję, gdyż tematy poruszane w tej serii są po prostu życiowe.
  „Jadzia Pętelka nie odda łopatki” jest tytułem, który przyda się na co dzień. Mimo, iż historia dotyczy zabawy w piaskownicy, to jednak w rozmowie z dzieckiem równie dobrze można przenieść ją na grunt przedszkolnego dywanu. Zdecydowanie jest to sytuacja, z którą spotyka się każde dziecko - nie tylko jako to, które nie chce się dzielić, lecz również jako to z którym ktoś nie chce się czymś podzielić. Obie sytuacje dla dziecka są trudne i warto je przedyskutować, a taka publikacja na pewno w tym pomoże. Jestem też przekonana, że czasami przyda się nawet starszym dzieciom.
  „Staś Pętelka. Wielka wyprawa” - fajny temat, raczej niezbyt często poruszany w książkach dla dzieci. Bo przecież mimo iż dziecko zna swoją babcię i dziadka, może niejednokrotnie zostaje u nich na noc czy nawet na dłużej w wakacje, to jest to zupełnie inna sytuacja niż wyjazd w nieznane. Taka książka może też przydać się przed wyjazdem na wycieczkę przedszkolną, czy w innej sytuacji gdzie dziecko wyrusza w podróż z dorosłym nie będącym jego opiekunem.
  Myślę, że następnym razem gdy zobaczę którąś książkę z tej serii w bibliotece lub u kogoś znajomego, to po nią sięgnę.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń