poniedziałek, 2 listopada 2020

Laura Bates - „Spalona”

Autor: Laura Bates 
Tytuł: Spalona 
Wydawnictwo: Zielona Sowa 
Data wydania: 17 czerwca 2020 
Liczba stron: 352 
Ocena: 9/10 

Opis: 

Upokorzona w sieci oraz publicznie pohańbiona, 15-letnia Anna usuwa wszystkie konta internetowe, zmienia nazwisko i żegna stare życie. Dziewczyna przeżywa trudne chwile z powodu żałoby po ojcu, który odszedł raptem kilka miesięcy wcześniej, a jednocześnie próbuje zachować anonimowość w małej, szkockiej wiosce, gdzie przeniosła się z matką, by wszystko rozpocząć od nowa. Kiedy nieświadomie wchodzi na odcisk szkolnemu przywódcy, Simonowi Stewartowi, ten zaczyna wykazywać niebezpieczne zainteresowanie jej osobą, które poważnie zagraża jej anonimowości. Podczas gdy okruchy dawnych plotek znów pojawiają się w jej szalonym życiu, Annę zaczyna interesować mroczna odsłona lokalnej historii – opowieść o Maggie, buntowniczej dziewczynie, która wpadła w oko synowi właściciela ziemskiego – i drogo za to zapłaciła. 

Recenzja: 

Wydawnictwo Zielona Sowa ma na swoim kącie wiele wartościowych powieści, przekazujących ważne lekcje młodzieży. Spalona to pozycja, która z pewnością jest jedną z nich, bo w oryginalny sposób podejmuje tematy prześladowania i znęcania się nad innymi, a także… naszych kompleksów. 

(…) lepiej porównać ogień do plotki. Ogień jest równie zdradziecki. Czasem myślimy, że go stłumiliśmy, ale wystarczy jeden pełgający czerwony ognik, samotna smużka dymu, by pożar rozgrzał na nowo, zwłaszcza gdy ktoś patrzy… i czeka, by podsycić płomienie. 

Już sam wstęp, w którym narratorka porównuje ogień do plotki, wkręca czytelnika w opowieść. To historia nastolatki, Anny, która nie miała łatwo, a za sprawą pewnego zdarzenia, przenosi się z matką do innego miasta. Postanawia rozpocząć życie od nowa, ale… to okazuje się trudniejsze niż sądziła, bo… szybko pojawia się kolejna plotka (i to niejedna), które stopniowo zaczynają niszczyć jej życie. Bohaterka ucieka, więc w historię Maggie, dziewczyny niegdyś oskarżonej o czary, z podobnym bagażem doświadczeń. Czy historia Anny również skończy się tak mrocznie? 

- Gdybyś mogła wybrać jedną supermoc, którą dopracujesz do perfekcji, co by to było? (…) 
- Zapomnienie. 

Książka zdecydowanie daje do myślenia i ukazuje mroczną stronę ówczesnego (i dawnego) społeczeństwa. Ludziom bardzo łatwo odwrócić się od innych, uwierzyć w plotki, osądzić na podstawie podkoloryzowanych – a nawet nieprawdziwych informacji. W dzisiejszych czasach wyraźnie to widać w mediach społecznościowych, ale prześladowania spotykają młodzież i na szkolnych korytarzach. Czytając historię Anny byłam przepełniona rozmaitymi emocjami – od współczucia, po złość – bowiem wiele niesprawiedliwości kryje się w tej książce. A takie okrucieństwo – może niedosłownie w takiej formie - spotyka wiele osób na co dzień… 

Warto wiedzieć, że czasem ludzie widzą w nas symbol, a nie prawdziwą osobę. 

Atutem Spalonej – poza narracją pełną emocji – jest także przemycenie w treść nieco na temat czarownic. Z początku sądziłam, że historia Maggie zostanie bardziej rozbudowana o wątki „czarów”, ale i tak książkę czytało mi się niesamowicie. Wszystko to za sprawą fenomenalnego sposobu opowiadania, który – jak wspominałam wcześniej – trafia do serca czytelnika. Autorka – za sprawą bezradności i opuszczenia Anny – porusza w odbiorcy każdą strunę duszy… 

Spalona to fenomenalna pozycja, z której bohaterami utożsami się niejeden młody człowiek. Książka w przystępny sposób porusza trudne tematy, z którymi mierzy się wiele dziewczyn i chłopaków, otwiera na nie oczy. Jestem przekonana, że każdy czytelnik doceni tę powieść, bowiem… wiele jej fragmentów jest przerażająco realistycznych. Polecam z całego serca!

3 komentarze:

  1. Nie myślałam że książka mnie zaciekawi a jednak :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Okładka tej książki jest inna niż wszystkie. Bardzo mi się podoba ten cytat na głównej okładce, że "Plotka jest jak ogień. Może się zdawać że już ugasiliscie....."tak to prawda w życiu codziennym też tak jest.Uważam że warto poruszać w książkach tak trudne tematy takie jak prześladowania jestem niezwykle ciekawą historii Anny i muszę poznać tą fenomenalną książkę .Bardzo lubię książki które dostarczają mi wiele emocji

    OdpowiedzUsuń
  3. Stalking i piętnowanie wśród  nastolatków to bardzo poważny problem, który dotyka większość dzieci. Poczucie bezsilności, zagrożenia czy osamotnienia to tylko niektóre z problemów z jakimi muszą się zmierzyć nasze pociechy nim osiągną próg pełnoletności. Recenzowana książka bardzo mnie zaintrygowała  i jestem szczerze ciekawa w sposób nastoletnia bohaterka powieści poradzi sobie z hejtem i pomówieniami skierowanymi w jej stronę. Sądzę,że ta książka może bardzo spodobać się młodzieży,gdyż dotyczy problemów jakie dotykają je na co dzień a o których niestety wstydzą się rozmawiać. Być może dzięki tej lekturze choć część młodych ludzi znajdzie sposób na rozwijanie swych obaw i problemów.

    OdpowiedzUsuń