wtorek, 29 grudnia 2020

David Litchfield - "Przyjazny Olbrzym"


 Autor: David Litchfield

Tytuł: Przyjazny Olbrzym

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 40

Wiek: 4-5 lat

Ocena: 10/10

Opis:

Bartek nie może uwierzyć w opowieści dziadka. Ponoć istnieje w ich mieście pewien olbrzym. Według historii, które opowiadane są z pokolenia na pokolenie, Pomocny Olbrzym zawsze czuwa nad bezpieczeństwem miasteczka. Dziadek przypomina chłopcu ich własne przygody. Gdy szli na biwak – Olbrzym odpędził niedźwiedzie, innym razem uratował łódź przed wysokimi falami, a kiedy zawalił się most – pomógł samochodom bezpiecznie przejechać…

Czy chłopiec będzie miał okazję zaprzyjaźnić się z Pomocnym Olbrzymem? Przecież często uciekamy przed nieznanym...

Pięknie ilustrowany picturebook Davida Litchfielda, autora książki "Niedźwiedź i pianino". Tym razem autor stara się przekazać dzieciom kilka słów o tolerancji, odmienności, wzajemnej pomocy i prawdziwej przyjaźni. Z tej książki każde dziecko wyniesie lekcję o tym, że nie warto oceniać po pozorach, a to co inne, nieznane, wcale nie musi być takie straszne.

Recenzja:

Na początku, kiedy oczekiwałam na przesyłkę z tą książką, sądziłam, że będzie ona raczej świąteczna, więc po grudniowych wieczorach pełnych czytania odłożymy ją do kartonu, gdzie poczeka sobie na kolejny grudzień. Tymczasem nic bardziej mylnego - "Przyjazny Olbrzym" nie jest książką typowo świąteczną, będzie zachwycać przez cały rok, bo jej tematyka jest bardzo aktualna i ważna.

Dawno nie spotkałam się z książką tak dopracowaną - zarówno pod względem tekstu, jak i ilustracji. A najlepsze jest to, że wszystko to jest dziełem jednej osoby - Davida Litchfielda, który jest zarówno autorem tekstu, jak i ilustratorem. Tym większe brawa, bo wyszło naprawdę rewelacyjnie.

Przyjazny Olbrzym już wielokrotnie pojawiał się w opowieściach dziadka, ale Bartek jakoś nie może uwierzyć w jego istnienie. Przecież widziałby kogoś, kto pomaga mieszkańcom, skoro w dodatku ten ktoś jest wielki. Tymczasem pewnego dnia chłopiec przekonuje się, że Przyjazny Olbrzym nie jest jedynie wytworem dziadkowej wyobraźni, ale kiedy stają twarzą w twarz, Bartek ucieka. Później co prawda uświadamia sobie, że może właśnie o tym mówił dziadek, że może właśnie przez takie reakcje Olbrzym pomaga po cichu i się ukrywa, ale gdy wraca na miejsce spotkania, okazuje się, że cichego pomocnika już tam nie ma. Chłopak zastanawia się, jak mógłby wynagrodzić Olbrzymowi swoje zachowanie i razem z dziadkiem wpadają na świetny plan. Czy się powiedzie? Pewnie się domyślacie, ale więcej dowiecie się, gdy sięgniecie po tę wyjątkową książkę.Ta publikacja zdecydowanie wywołała u mnie efekt wow. Jest w niej poruszona zarówno tematyka przyjaźni, jak i uprzedzeń i tego, jak łatwo kogoś ocenić i tą oceną skrzywdzić tylko ze względu na to, że jest inny niż wszyscy. To ważna i potrzebna tematyka, którą można przełożyć na przykłady z życia i w ten sposób zacząć bardzo kształcącą rozmowę z młodym człowiekiem.

Na pewno będę się przyglądać książkom tego autora, tym bardziej że ilustracje są po prostu bajeczne, perfekcyjnie dopracowane. Zdecydowanie polecam tę książkę!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zielona Sowa.

5 komentarzy:

 1. Widziałam kilka recenzji tej książki o wszystkie zachwycają. Znamy również NIEDŹWIEDŹ I PIANINO, dlatego widząc tę książkę od razu wiedziałam, że to będzie hit. Na początku również byłam przekonana, że to typowa książka świąteczna, ale okazuje się że taka nie jest, bo zachwycać będzie przez cały rok, gdy temat który porusza jest bardzo ważny i ciągle aktualny.

  Już sam fakt że ta książka dopracowana jest w każdym szczególe, zachęca. Mnie również zadziwia faktv, że to dzieło jednej osoby. Zarówno teskt i ilustracje wychodzą spod ręki jednego człowieka, i to w tak idealnym wydaniu, szacunek z mojej strony.

  Bartek nie wierzy w opowieści dziadka o przyjaznym o pomocnym olbrzymie, dopóki sam go nie spotka... Potem próbuje wynagrodzić swoje zachowanie wobec niego.. O rany, ja już jestem bardzo ciekawa, co zrobi. Niezwykle czuje się sama zaintrygowana co tam się wydarzy.
  Bardzo ważne tematy są w tej książce poruszone... Przyjaźń, uprzedzenia, ocenianie kogoś przez pryzmat wyglądu i sam fakt jak bardzo można skrzywdzić druga osobę mając zdanie o niej tylko dlatego że inaczej wygląda niż inni.
  To bardzo wartościowa książka, która daje do myślenia i może być początkiem do rozmowy z dzieckiem na temat tolerancji.

  Piekna książka, dopracowane ilustracje, które wręcz są bajeczne, magiczne i niesamowita treść z przesłaniem.

  Jestem zachwycona, wręcz zauroczona tą książką. Bardzo chciałbym by znalazła się w naszej biblioteczce, no jest wyjątkowa, niesie ze sobą wiele dobrego

  Bardzo dziękuję za recenzję


  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Piękne ilustracje! Bardzo cieszy mnie fakt, że oprócz wartościowego tekstu książka jest również tak fantastycznym picturebookiem. Niesamowite rysunki z dużą ilością detali umilą oko w trakcie czytania. Już po jednym zdjęciu wnętrza książki widać magię.
  Piękna i ponadczasowa fabuła. W końcu z tematami przyjaźni, wzajemnej pomocy czy odmienności i tolerancji spotykamy się na co dzień. Napewno ta pozycja jest dobrym punktem wyjścia do wielu, wielu rozmów.
  Myślę, że ta książka to obowiązkowa pozycja w naszej domowej biblioteczce.

  Dziękuję za tą recenzję. Piękna książka.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka ma wszystko to co uwielbiam. Aktualne i edukacyjne treści piękne ilustracje i świetna czcionka całość robi wrażenie Wow. Temat przyjaźni tolerancji uprzedzeń jest bardzo aktualny. Treści te warto zacząć z dziećmi wcześnie. Myślę że ta książeczka pomoże zacząć temat tolerancji. ❤️❤️❤️

  OdpowiedzUsuń
 4. Już sama okładka zapowiada świetną książkę. Gwiazdki, złote litery dają moc. Do tego piękne ilustracje i ponadczasowe wartości. Tematy, o których warto rozmawiać już we wczesnym dzieciństwie, bo wiadomo że "czym skorupka za młodu..." 

  Z ogromną przyjemnością czytam takie wartościowe i piękne książki, gdyż zmysł estetyczny zaczyna kształtować się już w dzieciństwie.

  Książka absolutnie warta tego, by zakupić ją do domowej biblioteczki :)

  I tak, efekt "WOW" pojawia się już na okładce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. WOW. Super książeczka. Bardzo ładne wydanie, piękne ilustracje i ważne tematy. Recenzja świetna i utwierdziła mnie, że warto tę książeczkę czytać niezależnie od pory roku i świat w kalendarzu. 😉 Trafia na moją listę książek do domowej biblioteczki.

  OdpowiedzUsuń