niedziela, 3 stycznia 2021

Opracowanie zbiorowe - "Masza i Niedźwiedź. Książeczka z okienkami"

 

Autor: opracowanie zbiorowe
Tytuł: Masza i Niedźwiedź. Książeczka z okienkami
Wydawnictwo: HarperKids 
Data wydania: 05.01.2021
Liczba stron: 10
Wiek: 3-6 lat
Ocena: 10/10

Opis:
 
Niedźwiedź lubi miód, wędkowanie i spokojne popołudnia spędzane we własnym domu. Niestety, bez względu na to, co robi i gdzie jest, Masza nie odstępuje go na krok. Gdzie ukryła się tym razem? Aby ją odszukać, trzeba otworzyć wszystkie okienka w tej książce, a jest ich ponad dwadzieścia! 

Ta zabawna książeczka aktywizująca to zaproszenie do świata Maszy i Niedźwiedzia. Można oglądać ją bez końca, otwierając na kolejnych stronach niewidoczne na pierwszy rzut oka kartonowe klapki, pod którymi kryją się najróżniejsze niespodzianki – postacie, przedmioty i zabawne komentarze. Książka została wykonana z wytrzymałej tektury i jest odporna na dziecięce eksperymenty, a poszukiwanie ukrytych elementów to świetna zabawa!
 
Recenzja:
 
Z pewnością wszystkie dzieci znają tę parę zabawnych przyjaciół - Maszę i Niedźwiedzia. Ich przygody oglądane w bajkach potrafią rozbawić do łez. Nic więc dziwnego, że również książki z tymi bohaterami przyciągają uwagę dzieci, a jeśli jeszcze mają otwierane okienka - to tym bardziej wzbudzają zachwyt maluchów. Wszyscy wiemy, że Masza to niezła psotnica, a Niedźwiedź chciałby od niej czasami odpocząć. Jednak dziewczynka zbyt często nie odstępuje go ani na krok. Tym razem chce się bawić w chowanego - ulubioną zabawę wielu dzieci. Dzięki otwieranym okienkom mamy wrażenie, że aktywnie uczestniczymy w tych poszukiwaniach. Czy zatem dzieci też bez problemu mogą poczuć ducha tejże zabawy? Niewątpliwie tak, a ponadto zaręczam, że pomysł na tę książkę przypadnie im do gustu aż do tego stopnia, iż nie będą chciały jej wypuścić z rąk.


Mój dwuletni synek uwielbia Maszę i Niedźwiedzia oraz książeczki z otwieranymi okienkami. Kiedy zobaczyłam tę publikację w zapowiedziach, wiedziałam, że musimy ją mieć. Nie myliłam się, że mój maluch przyjmie ją z wielkim entuzjazmem. Otwieranie okienek bardzo go zaabsorbowało, a szukanie Maszy było świetną zabawą. Zachęcony nią zaczął nawet opowiadać własne historie. Ta książka jest więc niezwykle inspirująca i ogromnie pobudza dziecięcą wyobraźnię. Ulubieni bohaterowie i forma wydania idealnie wpisują się w gusta młodych wielbicieli bajek i literatury. Nieważne, że jeszcze nie umieją czytać i tak wiele skorzystają, wystarczy że ją otworzą a to, co im oferuje wciągnie ich na długi czas.
 
"Niedźwiedziowi nie wolno przeszkadzać, gdy ogląda telewizję, jednak Masza nie może się powstrzymać. Cokolwiek Niedźwiedź, by robił, ona zawsze będzie tuż-tuż.
GDZIE JESTEŚ, MASZO?"

Książka nie zawodzi także pod względem fabularnym. Opowieść w niej opisana jest połączona tu z aktywnym w niej udziałem słuchacza, poprzez sprawdzanie, co znajduje się pod otwieranymi okienkami. Wiemy, że Masza to bardzo żywiołowa dziewczynka. Chciałaby pobawić się ze zwierzętami, ale one wyczerpane jej natarczywością, ukrywają się przed nią. I tak oto wywiązuje się zabawa w chowanego. Masza szuka niedźwiedzia, a na kolejnych stronach my szukamy Maszy. Jest to świetna i ekspresyjna zabawa, która wywołuje wiele emocji i radości u dzieci. Psotnica może ukryć się niemal wszędzie. Do dyspozycji mamy kilka sytuacji, w których będzie trzeba ją odnaleźć. Maluchom na pewno się to uda, ale co ważne nie następuje to od razu, przez co zabawa z tą publikacją okazuje się jeszcze bardziej fajniejsza.Książka ta wykonana jest z twardych i grubych kartek, dlatego małe rączki z łatwością będą się nią posługiwały. Taki sposób wykonania wpływa także na jej wytrzymałość i estetykę. Okienka są łatwe w obsłudze, gdyż przy ich otwarciu widnieje rowek ułatwiający odchylenia kartonu i sprawdzenie, co znajduje się w danym miejscu. Jest ich dość dużo, są one umieszczone w różnych miejscach, ale bez problemu można je znaleźć, chociaż na pierwszy rzut oka bywają trudno dostrzegalne, bowiem zostały idealnie wkomponowane w całość ilustracji. Są po prostu pewną wydzieloną z nich częścią Mają różną wielkość, a na wewnętrznej stronie odchylanego kartonu widnieje także tekst, angażujący czytelników w zabawę. Również główny tekst jest tak skonstruowany, by zachęcić pociechy do poszukiwań. Pytania i zdania rozkazujące umieszczone na końcu wypowiedzi, sprawiają, że szukanie Maszy jest świetną zabawą, idealnie odwzorowującą właściwy przebieg tejże gry. Ogólnie treści nie ma tu zbyt wiele, jednak w niczym to nie przeszkadza, gdyż największymi atutami tej publikacji są otwierane okienka i to, co się pod nimi znajduje. Jestem przekonana, że zabawne sytuacje z udziałem Maszy i Niedźwiedzia na pewno wprawią wszystkich w doskonały humor.


Masza i Niedźwiedź. Książeczka z okienkami pozwala aktywnie spędzić czas z dziećmi, nawet siedząc w domu. To książka, która daje zaspokojenie dziecięcej żywiołowości i ciekawości. Nikt nie powstrzyma małych rączek przed otwieraniem znajdujących się w niej okienek. Po prostu fantastyczna publikacja, spełniająca największe oczekiwania i zapewniająca mnóstwo frajdy.
 
 Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

4 komentarze:

 1. Świetna książka. Książeczki z otwieranymi okienkami sprawiają dzieciom wiele radości. Czy są inne publikacje? Bo u nas akurat Masze i Niedźwiedzia synek nie ogląda nie czyta nie interesuje go

  OdpowiedzUsuń
 2. Co prawda bajka „Masza i Niedźwiedź” to kolejna bajka której nie znamy, jednak nie widzę przeszkód by poczytać książeczkę z postaciami Maszy i Niedźwiedzia, szczególnie takiej z otwieranymi okienkami.
  Ciekawa tematyka książeczki - maluszki uwielbiają bawić się w chowanego, więc na pewno z radością będą odkrywać okienka.
  Fajnie, że przy okienkach jest rowek ułatwiający odchylenie kartonu - to bardzo ułatwia samodzielne obsługiwanie książeczki.
  Twarde grube kartki na pewno wydłużają żywotność książki, a zaokrąglone rogi są bezpieczniejsze dla maluszków.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiamy Maszę. Ta książeczka napewno potrafi bawić i małych i dużych mimo rekomendacji wiekowej 3-6😉. Bardzo fajnie, że publikacja zawiera okienka. Jest to zawsze lubiana forma przez dzieci, która rozwija ciekawość. Świetnie, że ma grube wytrzymałe strony, bo dzięki temu oprze się uszkodzeniom podczas wielokrotnego czytania.
  Warto ją polecić wszystkim którzy kochają tę cudowną, radosną i rezolutną dziewczynkę oraz dobrego i cierpliwego Niedźwiedzia 😉
  My chętnie ją przeczytamy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieci uwielbiają książki z postaciami z bajek które bardzo często oglądają w telewizji. Myślę że warto w ten sposób zachęcić dzieci już od najmłodszych lat do sięgania po takie kolorowe i ślicznie wydane książki Zdecydowanie dużym atutem tej książki są okienka które zajmują dzieci na bardzo długi czas. Pytania i zadania również urozmaicają lekturę, a dzieci kiedy szukają i odpowiadają mają dużo radości że potrafią odpowiedzieć. Wspaniała recenzja i bardzo dokładna dlatego warto zaopatrzyć w nią dziecięca biblioteczkę.

  OdpowiedzUsuń